Dvaatřicet milionů korun. Takovou sumu dá Blansko na prázdninové rekonstrukce škol. Devadesát procent z toho pokryjí dotace. Školáci nastoupí druhého září do nových moderních učeben. "Rozsáhlou modernizaci a rozšíření jazykových a počítačových učeben, cvičných kuchyní či bezbariérového přístupu nyní prodělávají základní a mateřské školy v Salmově, Dvorské a Erbenově ulici,“ přiblížila vedoucí odboru školství, kultury, mládeže a tělovýchovy v Blansku Petra Skotáková.

Základní škola TGM v Rodkovského ulici se dočká nové fasády. "Tato škola je jako jediná nezateplená, proto počítáme s větší rekonstrukcí,“ objasnil blanenský starosta Jiří Crha. Opravy potrvají do začátku školního roku, aby nenarušily chod výuky.

Vyučování na čerstvém vzduchu si vyzkouší žáci základních škol v Erbenově a Dvorské ulici v nově rekonstruovaných zahradách. "Cílem je upravit stávající venkovní areál, obnovit zeleň a vybavení pro podporu environmentální výchovy žáků,“ nastínila ředitelka základní školy v blanenské Erbenově ulici Simona Poláková.

Pobyt ve školní zahradě tak zpestří například nově vysázené tradiční odrůdy stromů a keřů, geologická zahrádka, ptačí budky na stromech, broukoviště i zimoviště pro drobné živočichy.

Změnám se letos nevyhnula ani Základní škola v Boskovicích. Ve Slovákově ulici vyrostlo nové Centrum polytechnické výchovy a vzdělávání. Skládá se z odborných učeben, venkovního amfiteátru, biotopu či sociálního zařízení. "V areálu školy jsme se rozhodli vytvořit in-line dráhu, kde se žáci budou prohánět na kolečkových bruslích,“ uvedla Pavla Nováková z boskovické radnice.

Oprava školy v Adamově si vyžádá devětadvacet milionů korun. Aby zařízení pojalo více žáků, rozhodli se pro nástavbu čtvrtého patra. "V současné době také už víme, že byl podpořen další projekt na přístavbu mateřské školy v Jilemnického ulici, která se zvětší o dvě kmenové třídy. Vznikne tak přibližně dalších padesát dostupných míst,“ vyčíslil starosta Adamova Roman Pilát.

S rekonstrukcemi začaly i další obce v okrese. Třeba Drnovice. "Ve škole kompletně vyměňujeme podlahu, děláme nové omítky a obklady, snižujeme stropy a podobně,“ zmínila starostka Drnovic Lenka Růžičková. Projekt obec vyjde na více než šest milionů korun.

KAROLÍNA TOMEČKOVÁ