Zástupci blanenské radnice však věří, že se s novým majitelem projekt cyklostezky podaří opět nastartovat. „Podrobnosti dražby zatím neznáme. Nový majitel nás ale zajímá hned z několik důvodů. Za prvé doufáme, že tradiční výroba bude v areálu zachována a že s touto lokalitou nebude mít majitel jiné plány. Chtěli bychom také pohnout s přípravou cyklostezky, která byla kvůli konkurzu a dražbě strojíren zablokovaná. Bude to ale asi jednání na dlouho. Pro dopravu je to však v této lokalitě klíčová věc. Do Moravského krasu na Skalní mlýn tudy po rušné silnici míří velký počet turistů,“ uvedl blanenský starosta Jiří Crha.

Má se jednat o dvoukilometrovou stezku pro pěší a cyklisty. Část plánované trasy však vede přes pozemky bývalých strojíren. „Insolvenční správce tvrdil, že majetek strojíren nemůže být zatížen žádnými dalšími břemeny, které by mohly snížit jeho cenu. Odmítl vydat souhlas pro územní a stavební řízení, aby část cyklostezky mohla vést přes zmíněné pozemky,“ vysvětlil starosta.

Novou stezku by v této lokalitě uvítal například Martin Fořtík z Blanska, který touto lokalitou rád projíždí na kole ke Skalnímu mlýnu a také na tamní žleby. „Cyklostezka je tady potřeba. Provoz houstne a není to tu na kole moc bezpečné. Jestli se její výstavba odkládá, je to velká škoda. Lidí tudy do Moravského krasu totiž jezdí na kolech stále víc,“ řekl muž.

Přejezdy přes bývalou vlečku

Motoristy, kteří touto částí Blanska projíždějí také zajímá, kdy budou opraveny přejezdy přes bývalou vlečku. Nový povrch má jen jeden z nich. A to jen díky nedávné opravě plynového potrubí. „Přejezd pod Lažánkami je už dlouhá léta v katastrofálním stavu. Já mám sice vyšší auto, takže mi to až tak nevadí, ale ostatní řidiči tam musí jet krokem. Zrovna dnes jsem tudy jel. Pochybuji, že se s novým majitelem strojíren něco změní. Oprava přejezdu podle mě nebude rozhodně na pořadu dne,“ řekl Deníku Milan Kučera z nedalekých Vilémovic.

Podle dražební vyhlášky v současnosti probíhá u Drážního úřadu Olomouc řízení o stanovení rozsahu a způsobu zabezpečení křížení železniční dráhy se silnicí v úseku Blansko – Skalní mlýn. „Insolvenčního správce pak úřad v minulosti vyzýval k opravě přejezdů,“ stojí ve vyhlášce.