Takovou snůšku, jaká byla letos, dlouho nepamatuje včelař Jiří Jelínek z Adamova. „Je to rozhodně více než v loňském roce. Letos, když kvetly stromy, tak bylo hezky," vysvětlil Jelínek.

Spokojený je také Rudolf Náhlík z Boskovicka, který se stará o devět včelstev. „Můžu říct, že medu mám více než loni, asi o polovinu," uvedl Náhlík.

S plnými úly medu jsou nadmíru spokojeni i ve sdružení Včela pro Moravský kras. „Loni jsme neměli téměř žádný med a nebyl ani jinde v České republice. U nás totiž pršelo v době květu řepky, což je na jaře dominantní plodina. Letos je to pravý opak," chválí si letošní rok Eva Zigalová, která stáčela první med ve druhé polovině června.

A nemluví jen za sebe, ale za celý spolek Včela pro Moravský kras, jehož členové mají na Blanensku dohromady osmdesát včelstev. Podle ní je to i díky příznivému počasí, kdy na jaře téměř nepršelo, a včely tak mohly bez komplikací opylovat květy.

Příznivý trend zaznamenává u svých členů celostátní Český svaz včelařů. „Velká snůška se hlásí v celém Česku. Loni byla jedním z důvodů špatné sezony teplá zima, která prospěla nejen varroáze, ale nejrůznějším virovým onemocněním včel," sdělil za svaz Vít Holiečin.

To Miroslav Mašek, který má ve Vážanech sto padesát včelstev, se ale neraduje. Podle svých slov má medu podobné množství jako loni. „V červnu byla zima a pršelo, pak byly tropické teploty a teď už nebude nic," popsal Mašek.

A kolik bude letos stát kilo medu? Eva Zigalová zůstane s cenou na loňské úrovni, kdy med prodávala za sto padesát korun. „Nechceme s ní nijak hýbat," doplnila. Cena kila medu se má podle ní rovnat ceně kila másla, což zhruba odpovídá.

Za sto padesát korun nabízí med také společnost Včelpo z Obory a podobnou cenu si z loňska podrží i Miroslav Mašek. „Myslím, že za kvalitu si musí lidé zaplatit. Pokud chtějí, mohou si ho jít koupit do supermarketu," dodal Mašek.

Tam by si pro med nikdy nešla Alžběta Hartlová z Uhřic. „Nikdy bych ho v supermarketu nekoupila. Nevěřím, že je to stoprocentní med," prohlásila.

A přidává se k ní i Jitka Žáčková z Černé Hory. „Med kupujeme zásadně u soukromníků z našeho okolí. Věřím, že jejich med je pravý," poznamenala. Každý rok spotřebují zhruba sedm kilo medu.

S čím stále včelaři bojují, je parazit způsobující varroázu, které postihuje včelstva v celém Česku. „Snažíme se včely co nejdůkladněji léčit," řekla Eva Zigalová.

Vymýtit tuto nemoc podle Zigalové, ani Maška nejde. Lze ji pouze potlačovat a ošetřovat včelstva proti roztoči, který ji způsobuje. České včely totiž proti nemoci nejsou odolné na rozdíl od indických, odkud parazit pochází.

MAREK OSOUCH