"Dostáváme připomínky ze všech částí Adamova. Město je celé obklopeno lesy. Přes den divočáky vidět není, vylézají za potravou hlavně v noci a míří na zahrádky," uvedl místostarosta Adamova Jiří Němec. Doposud obdrželo vedení města asi dvacet upozornění na výskyt divočáků. „Podobné problémy jsme tu měli i v minulých letech, ale nikdy zde divokých prasat nebylo tolik," míní místostarosta.

Podle Jaroslava Zeleného z Okresního mysliveckého spolku Blansko divočáci shání potravu. Teď na podzim se navíc snaží nabrat zásoby na zimu. Zahrádky, kde je popadané ovoce, a větší travnaté plochy, kde můžou najít něco k jídlu, jsou pro ně lákadlem. „Pokud není dost potravy v lesích a v okolí nejsou žádná pole, což je případ Adamova, půjdou divočáci hledat něco k snědku i do zastavěných oblastí," řekl Zelený. Navíc počet divokých prasat už dlouhou dobu stoupá. „Nepozorujeme letos žádný extrémní nárůst, ale prospěla jim mírná zima. Navíc se nám jich nepodařilo dost odlovit," dodal myslivec. Podobný případ řešili předloni ve Starém Blansku.

Nejsou nebezpeční

Lidé se divočáků moc bát nemusí. Nehrozí jim totiž velké nebezpečí. „Divočák je noční a plaché zvíře. Sám od sebe na člověka nezaútočí," řekl Zelený. „Problém by se mohl objevit, pokud je zvíře poraněné nebo zahnané do úzkých, především pokud se jedná o bachyni s mláďaty. Pokud ho potkáte, je nejlepší si divočáka nevšímat a jít pryč," dodal vzápětí.

Myslivec i vedení města radí lidem jediné. Aby nenechávali na svých pozemcích volně ležet spadané ani shnilé ovoce. „Prasata to ucítí a takové pochoutce neodolají. Je to jako kdybyste je pozvali na hostinu," myslí si místostarosta. Důležité je proto jim nic nenabízet. „Plot není pro divočáka žádnou překážkou. Pokud ale prase na pozemku nic nenajde, už se tam většinou nevrátí," přidal Zelený.

Zkušenosti s drzými divočáky mají i v zemědělském družstvu Agrospol v Knínicích u Boskovic. „Každý rok nám divočáci udělají na úrodě nějakou škodu. Poničenou kukuřici nebo polámané stromky máme vždycky," řekl ředitel firmy Ladislav Menšík. Letos podle něj ale škody nebyly vyšší než jindy.

Vypořádat se s přemnoženými divočáky může i jejich zvýšený odstřel. Ten už přislíbili zaměstnanci Školního lesního podniku ve Křtinách, jehož pozemky s Adamovem sousedí. To ale neřeší problém se zvěří, která chodí do zastavěných oblastí. Na území města se lovit nesmí. Pouze ve výjimečných případech můžou myslivci získat speciální povolení. Odstřelit zatoulané kusy je nejjistější způsob, jak se divočáků zbavit. Prostředky k jejich odpuzení, například pachové ohradníky, totiž úspěch nezaručují.

ONDŘEJ EKL