Pátek prvního listopadu. To bude den, kdy na území Blanska oficiálně začne platit zákaz hazardu. Mnoho lidí se však s krokem blanenských zastupitelů, který schválili na svém minulém zasedání, nechce smířit. Vadí jim, že úprava vyhlášky problém hazardu nevyřeší. A poukazují na to, že městská pokladna přijde ročně o miliony korun. Vedení města je však o správnosti svého rozhodnutí přesvědčené.

„Myslet si, že zákazem vyřeším hazard, alkoholismus, prostituci a další nepříjemné lidské vlastnosti, je hloupost. Forma projevu se pouze zdokonalí nebo přesune jinam. Peníze však v blanenské pokladně chybět budou. Utrpí tím společenský život města. A zajímalo by mě, jak někdo nahradí peníze, které chodí z hazardu do sportu," napsal v diskuzi na webových stránkách Blanenského deníku Rovnost diskutující pod přezdívkou vláďa.bk.

A jeho názor rozhodně není ojedinělý. „Toto rozhodnutí je jasný populismus bez špetky logické úvahy. Blansko tím daruje okolním obcím slepici, co snáší zlatá vejce. Přitom letos se dá očekávat finanční ztráta městské nemocnice, ve špatném stavu jsou cesty, na Dukle zastupitelstvo prodělalo. Jsem zvědavá, kde bude radnice brát peníze, když se dobrovolně vzdá i těch z hazardu," přidala se diskutující pod jménem Iva Nicol Kuncová.

Téma ve sněmovně

Proti zákazu ostře vystupuje také bývalý poslanec za Věci veřejné Michal Babák. „Reakce lidí mě nepřekvapila. Přitom souhlasím s tím, že hazard musíme regulovat. Tématem jsem se zabýval i v poslanecké sněmovně. Podařilo se nám dosáhnout toho, aby provozovatelé hazardu odváděli co nejvíce peněz do městských pokladen. Díky tomu mimochodem i mnoho automatů zmizelo, protože na sebe v nových podmínkách nevydělaly," konstatoval Babák.

Sám navrhuje řešení, které by podle něj bylo takzvanou zlatou střední cestou. „Ani mně se nelíbí, že je automatů v Blansku takové množství. Ideální by bylo všechny přesunout na jedno nebo dvě hlídaná a svým způsobem reprezentativní místa, která by peníze produkovala dál," nabídl Babák.

Proti plošnému zákazu výherních automatů chce bojovat i na příštím zasedání zastupitelstva. „Vedení města prostě udělalo velkou chybu. Deset milionů korun ročně rozhodně nejsou zanedbatelné peníze. Od členů ČSSD je toto rozhodnutí lacině populistické a zklamali mě i někteří takzvaně nezávislí. U nich je to mnohdy o osobních antipatiích k provozovatelům heren," myslí si bývalý poslanec.

Blanenský starosta Lubomír Toufar o správnosti rozhodnutí těsné většiny zastupitelů nepochybuje. „Hazard osobně kladu na stejnou úroveň jako drogy nebo prostituci. Automaty ožebračují spoustu lidí, a proto jsou pro mě naprosto nepřijatelné. Každý slušný člověk by v tomto směru měl mít podobný názor jako já," nebral si servítky Toufar.

K povaze příspěvků v diskuzi se vyjádřit nechtěl. „Anonymní názory jsou mi v tomto případě podezřelé. Nezajímají mě," poznamenal Toufar a oznámil, že radnice už ministerstvo financí informovala o svém rozhodnutí. Zákaz začne platit od listopadu.

To místostarosta Blanska Jaromír Roučka se k nesouhlasu některých lidí staví smířlivěji. „Vím, že přijdeme o hodně peněz, ale lidé si musí uvědomit, že na druhé misce vah leží zničené životy celých rodin," podotkl.

Zopakoval také svůj názor, že hazard je korupce měst státem. „Všichni neustále mluví o tom, že automaty představují problém, ale nikdo nic nedělá. My jsme se to rozhodli změnit," zdůraznil Roučka.

Konec hazardu postihne i zaměstnance heren. „Předpokládám, že když to tak dopadne, dostanu vyhazov," povzdychla si žena, která pracuje v jedné z blanenských heren. Své jméno zveřejnit nechce.

Pár měsíců před přijetím vyhlášky se k záměru radnice vyjádřil provozní blanenské pobočky pokerového klubu Orange Daniel Junec. „Konec přístrojů bude často koncem baru. To může znamenat v případě jediné pobočky propuštění až padesáti lidí," upozornil Junec.

Toufar má k podobným obavám výhrady. „Vyhláška nemusí nutně znamenat konec provozovny. Její majitelé přece můžou lidem nabídnout něco jiného, podobně lákavého a poctivějšího," naznačil.