V Boskovicích platí povinné čipování psů už téměř devět let. A jsou s ním velmi spokojení. Další velká města na Blanensku se však podobnému kroku stále brání. I kvůli penězům. Přitom policisté, veterináři i řada chovatelů psů je pro čipování.Vedení Blanska zatím plošné čipování psů odmítá. „Nikdo ze zastupitelů to ještě nenavrhl. A ani od lidí jsme dosud žádné připomínky nebo náměty tohoto typu nezaznamenali. Samozřejmě víme, že to přináší své nesporné výhody, ale zároveň je to dost nákladná záležitost. A peníze z městského rozpočtu můžeme použít jinak," prohlásil blanenský starosta Lubomír Toufar.

Boskovičtí se pro povinné čipování psů rozhodli už od začátku roku 2005. „Byli jsme tak rozhodně průkopníky podobné vyhlášky na Blanensku. Drtivá většina majitelů psů je už dávno očipovala. Roční náklady na proplácení čipů činí asi pětatřicet tisíc korun, ale městu se tato služba lidem vyplácí. Mimo jiné proto, že platí méně peněz za provoz záchytné stanice pro odchycené psy," vysvětlil ředitel boskovické městské policie David Krátký.

Díky implantovanému čipu se strážníkům daří zaběhlé psy vrátit majitelům téměř obratem. „Loni jsme odchytli pětašedesát psů a dvaapadesát z nich ihned odevzdali. Letos je zatím tato statistika ještě příznivější. Psí známky a další varianty se s výhodami čipu, pomocí kterého ihned zjistíme jméno a bydliště majitele, nedají srovnat," nastínil Krátký.

Policie je pro

Podle ředitele blanenské městské policie Martina Lepky by i tamní strážníci takovou vyhlášku uvítali. „Už jsme to se zástupci vedení města nejednou řešili, protože by nám to značně ulehčilo práci. Ale samozřejmě chápu, že se jedná o docela drahou záležitost," uznal Lepka.

Stejně se k čipování staví také vedoucí provozu blanenského psího útulku Jarmila Jurová. „Jednoznačně bych podobný krok ocenila. Nejde jen o čip samotný, ale také o zanesení psa do různých registrů. I když ani to samozřejmě nevyřeší všechno. Najdou se totiž i takoví majitelé, kteří u nás mají očipovaného psa, vědí o tom, ale stejně si jej nevyzvednou," posteskla si Jurová.

Blansko není jediným městem, kde čipování stále ještě odmítají. „V minulosti se podobný návrh objevil, ale neschválili jsme jej. Lidé o tuto možnost neměli zájem, báli se, co psům kovová destička pod kůží udělá. Ani do budoucna o tom tedy zatím neuvažujeme," uvedl například letovický starosta Vladimír Stejskal.

Veterináři však obavy z čipů odmítají. „Je to obdoba klasické injekce. Prostě vpravíme psovi pod kůži čip o velikost zrnka rýže. Trvá to stejně dlouho jako klasické očkování, tedy zhruba vteřinu. A ta zvířeti v žádném případě neublíží," je si jistý blanenský veterinář Tomáš Fidra.

Stejného názoru je i František Novotný z občanského sdružení Černohorský psí ráj. „Určitě je to dobrá věc. Aplikace je téměř bezbolestná. Při cestě do zahraničí už se bez čipování svého psa lidé neobejdou," připomněl.

Čipovat by se podle něj mělo všude plošně a bez výjimky. „Ideální by bylo, kdyby jednotlivé městské a obecní úřady lidi motivovaly tím, že jim odpustí alespoň část poplatku, který za psy musí pravidelně platit. Byla by to investice výhodná pro obě strany," navrhl Novotný.