Dřív se nesl v duchu třicátých nebo šedesátých let, letos ale přinese změnu. Bude totiž spojený se stým výročím povýšení Blanska na město. „Takže si návštěvníci tentokrát mohou obléknout klasické plesové oblečení. Těšit se mohou například na zpěváka Petra Koláře a na Freddie Mercury revival. Chystáme i malé překvapení. Ale neřeknu dopředu, o co jde," láká ředitel Kulturního střediska města Blanska Jaroslav Jeřábek.

Přijde i kouzelník

Mezi oblíbené plesy v Blansku patří i ten nemocniční. Bude se konat třináctého února v Dělnickém domě. Již několikátou sezonu bude velkým tahákem pro návštěvníky půlnoční vystoupení kouzelníka Magic-R. „Dříve jsme si mysleli, že takovýto typ představení bude na plese nezáživný. Ale ujalo se to, kouzelník vždy strhne pozornost publika," uvedla mluvčí Nemocnice Blansko Kateřina Ostrá.

Pestrá nabídka plesů je také v Boskovicích. K nejnavštěvo­vanějším patří rybářský ples. Ten se bude konat dvacátého února v tamní sokolovně. Podle pořadatele Karla Staňka nedokáže spousta návštěvníků odolat hlavně výbornému jídlu. „Budeme vařit různé speciality. Třeba tatarák z ryb, po kterém se pokaždé jen zapráší. V tombole bude nejatraktivnější výhrou pětadvacetikilový živý sumec. Každoročně máme narváno. Ale ještě asi před čtyřmi lety na náš ples lidé moc nechodili. Tak jsem přemýšlel, čím to je. Dnes se nedivím, že suché kuřecí řízky nikomu nechutnaly," usmál se Staněk.Pro zvětšení klikněte.

Na dobré jídlo vábí návštěvníky i letovická zemědělská společnost Ledeko, která ples organizuje jednatřicátého ledna v tamním kulturním domě. „Tradičně nabídneme různé speciality, ale nechám si zatím pro sebe, jaké to budou. Zájemci budou moci ochutnat třeba naše mléko, což se na jiných plesech jen tak nevidí," řekl vedoucí obchodního úseku Ledeka Kamil Vystavěl.

S božským Elvisem

Jaké to je být hoolywoodskou hvězdou na červeném koberci mohou alespoň částečně na vlastní kůži zažít ti, kteří zavítají na jeden z plesů v Olešnici. Hollywood – večer filmových hvězd v režii Spolku přátel piva vypukne čtrnáctého února v kulturním domě. „Ples pořádáme každoročně, ale pokaždé je v jiném duchu. Ten letošní má působit luxusním dojmem. Návštěvníci si mohou obléknout róby jako na Oscary. Mimo jiné se představí Vláďa Lichnovský jako Elvis Presley Revival. Je to jeden z našich nejlepších imitátorů Elvise Presleyho a vystupoval i v Americe," popsal David Mareček ze Spolku přátel piva.

Na jeden z olešnických plesů zavítá například i kadeřnice Zuzana Kaldová. „Pokaždé se na plesovou sezonu velmi těším. S manželem navštěvujeme hasičský ples a letos si vybereme ještě jeden. Jsem ráda, že si budu moci zatancovat a hezky se obléknout. Již jsem si koupila dlouhé černé šaty," sdělila Kaldová.

Nebyly by to však ty pravé plesy bez osvědčených kapel. Na mnoha plesech na Blanensku bude hrát kapela Velvet z Blanska. „Na plesech je vždy neopakovatelné atmosféra, lidé se skvěle baví. Hrajeme hlavně české písničky z osmdesátých a devadesátých let, ty mají vždy úspěch," usmál se zpěvák kapely Martin Müller.