Polka, valčík či jive. Například při těchto tancích se každoročně baví lidé na plesech na Blanensku. Nejinak tomu bude i letos. Plesová sezóna slibuje pestrou nabídku.

V sobotu se roztančí lidé například v kulturním domě v Holštejně. V osm hodin začne výstřelem z děla ples občanského sdružení Phenix. „Je to už taková tradice. Máme svoje vlastní dělo, takže v tom není žádný problém,“ vysvětlil netradiční úvod předseda sdružení Marek Bejček. Ten upřesnil, že během večera vystoupí brněnští šermíři Lucius a chybět nebude ani ohňová show.

Ve stejný den mohou lidé vyrazit do Blanska na Myslivecký bál a o týden později se v Dělnickém domě zase rozproudí zábava při Orelském lidovém plese. Jak prozradil starosta blanenského Orla Jiří Hasoň, hrát bude miniorchestr Helanband a k vidění bude řada vystoupení. „Největším lákadlem určitě budou siloví akrobati Deamen, ale představí se i tanečníci latinsko-amerických tanců či členové místního aerobik teamu,“ naznačil Hasoň.

Třetího února ve dvacet hodin bude Dělnický dům hostit jubilejní dvacátý Sousedský bál. „Na něm zazpívá Věra Špinarová a představí se kouzelník Pavel Kožíšek,“ uvedl to nejzajímavější z programu blanenský starosta Lubomír Toufar.

Veselí v Jedovnicích

Mnoha plesů si užijí i lidé v Jedovnicích. V tamním kulturním domě v pátek dvacátého ledna od dvaceti hodin začne společný ples Bivojanky a HC Barachov. Podle člena Bivojanky Josefa Matušky se večer vystřídají kapely Akcent a Bivojanka a na návštěvníky plesu čeká i bohatý doprovodný program. „Vystoupí jedovnická mládež s polonézou a budou tradiční volenky – pánská, dámská a nad ránem společná košťatová. V předsálí kulturního domu také opět vyroste pravý vinařský klenutý sklípek, kde si budou moct lidé na klenbu nalepit desetník, jak se to dělá ve skutečném sklepě,“ řekl Matuška a doplnil, že k dobré pohodě přispějí krojovaní, ochutnávka vín a soutěž v natahování koštýře.

Ve Svitávce si na již dvanáctém Maškarním plesu užijí všichni milovníci kreslených pohádek. „Letošním tématem plesu, který se koná sedmnáctého března od dvaceti hodin v místní sokolovně, je Večerníček. Na sále tak mohou příchozí potkat Křemílka s Vochomůrkou, Káťu se Škubánkem, Vodníka Česílko nebo Makovou panenku. Zahrajeme také parodie na večerníčkové pohádky pro dospělé,“ nalákala jedna z organizátorek Miroslava Holasová ze svitáveckého ochotnického divadla. Ta doplnila, že připraveny budou tradičně dvě tomboly. „Vnitřní se prodává na plese, ta venkovní je určena i pro ty, kteří na ples nepřijdou. Los si totiž mohou koupit už týden před akcí a výhru si pak vyzvednout v obchodě na náměstí,“ uzavřela Holasová.