Potíže s dýcháním a další nepříjemnosti museli skousnout plavci, kteří chodí trénovat do blanenských krytých lázní. Vzduchotechnika, která má zajistit výměnu vzduchu, je totiž stará a občas přestane fungovat. Po opravě volali návštěvníci bazénu i tamní provozovatelé. Letos se na ni podařilo najít peníze v rozpočtu města. Návrh však ještě musí posvětit zastupitelé.

Vzduchotechnika má zajistit proudění vzduchu zvenčí do budovy a vypouštění vzduchu vydýchaného. Toto zařízení však v lázních přestalo mnohdy fungovat. „Vzduchotechnika pochází ze sedmdesátých let minulého století a už tehdy byla nedostatečná. Později se vzduch dostal do bazénové haly prosklenou stěnou, kde okna netěsnila. Když jsme je vyměnili, nastal problém,“ uvedl ředitel Služeb Blansko, které se o kryté lázně starají, Radek Snopek. V hale se nyní projevuje větší vlhkost a teplo. Na špatné podmínky si stěžovali zejména plavci, kteří chodili do bazénu často trénovat. Poslední kapka byla, když loni v dubnu spadl ze stěny na zem keramický obklad u plavčíkárny. To se podařilo loni spravit.

Zatímco rekonstrukce vzduchotechniky ve spodním patře budovy je vyřešená, peněz na druhou etapu oprav se Blanenští dočkají až letos. „Opravíme tak vzduchotechniku v bazénové hale, sprchách i šatnách, které se nachází v patře,“ přiblížil Snopek s tím, že bude potřeba ještě vyměnit podhled v hlavní bazénové hale či zateplit střechu a stěny budovy. „Součástí rekonstrukce bude i oprava plynové kotelny. Parní kotle pochází také ze sedmdesátých let a jejich stav je za hranicí životnosti,“ upozornil ředitel.

Podle starosty Blanska Lubomíra Toufara počítá návrh rozpočtu na rok 2011 s částkou osm milionů korun. Ta by měla pokrýt zmíněné opravy. „Uvidíme, zda to projde zastupitelstvem. Pokud ano, začneme vybírat firmu, která rekontsrukci provede za výhodnou cenu. Přes léto bychom se snad mohli do oprav pustit,“ sdělil Toufar. I k němu se donesly stížnosti od nespokojených plavců. Řešení problému usnulo na mrtvém bodě, protože nebyly na nákladnou opravu v pokladně města peníze.

Když se vzduchotechnika v lázních porouchala, odnesli to plavci. Začali je pálit oči, kašlali a měli problémy s dýcháním. Své o tom ví třeba trenérka plavání Dagmar Kuncová. „Plavci zaplavali polovinu tréninku, protože si museli jít sednout. Pálily je oči, špatně se jim dýchalo, nemohli polykat, někdy i mluvit. Stejné potíže jsem měla i já, i když nějaký čas strávím na suchu,“ popsala už dříve s tím, že trénuje u bazénu několik hodin denně.

O své obavy se podělil v době nefungující vzduchotechniky i muž, který o problému diskutoval na internetových stránkách města. „Že plavce dráždí kašel, pálí oči a nemohou dýchat se stalo už poněkolikáté. Jelikož můj syn spolu s ostatními plavci trénuje denně, mám velké obavy o jeho zdraví,“ napsal.

V době plámovaných oprav by měla být v lázních omezena provozní doba. Přesný termín ještě není známý.