Za odpad má každý člověk bydlící v Blansku ročně zaplatit pět set čtyřicet korun. Mnohým se však do toho nechce. „Na poplatcích za odpad v chatách a dalších rekreačních objektech lidé dluží městu asi dvacet tisíc korun. Na běžných poplatcích za komunální odpad je to něco přes tři miliony sto šedesát osm tisíc korun," vyčíslil Jan Šustáček z oddělení poplatků blanenského finančního odboru.
Další pohledávky město eviduje na poplatcích za psy. „Za ty městu dluží devětašedesát lidí dohromady přes dvaaosmdesát tisíc korun," řekl Šustáček.
Podle něj pohledávka města neustále roste. „Počet dlužníků zůstává každý rok přibližně stejný. Pohledávky však narůstají proto, že jakmile člověk poplatek nezaplatí, kvůli sankcím se mu potom dlužná částka zvyšuje," vysvětlil úředník. Vymáhat pohledávky však podle něj není jednoduché. „Nejprve posíláme několik upomínek. Pokud dlužník nezaplatí, částku o třicet procent navýšíme. Když ho ani to nepřiměje k úhradě dluhu, kontaktujeme banky a pojišťovny a snažíme se zjistit, kde pracuje. Potom přistupujeme k exekuci. Často se však stává, že takový člověk má exekucí více nebo je jeho příjem tak malý, že jej exekucí nelze zabavit. Dluh je v takovém případě jen těžko vymahatelný," popsal Šustáček.
Dluhové pasti
V Boskovicích ke konci minulého roku lidé dlužili na poplatcích za komunální odpad a poplatek ze psů asi jeden a půl milionu korun. I tam musí někdy přistoupit k exekucím, jako jsou například srážky ze mzdy. „Vůle a schopnost dlužníků platit se však neustále zhoršují. Přibývá stále více případů, kdy je dlužník zatížen několika exekucemi současně a ocitá se v takzvané dluhové pasti," upozornil mluvčí boskovického městského úřadu Jaroslav Parma s tím, že více jak dvě stě dlužníků je v současné době v evidenci úřadu práce.
Asi jeden a půl milionu korun dluží lidé na poplatcích za odpady a za psy také v Adamově. „Je to celková částka za posledních dvanáct let. Vymoct tyto peníze je velmi těžké. Pokud se nám to nepovede vlastními silami, snažíme se je vymáhat přes exekutory. Přesto máme každý rok několik případů, kdy musíme dlužnou částku odepsat pro nemajetnost dlužníka," vylíčil starosta Adamova Roman Pilát.
Podle něj není roční dlužná částka za poplatky pro rozpočet Adamova příliš zásadní. „Ročně dluh dělá asi sto tisíc korun. Tyto peníze by se však daly investovat například do nákupu nových kontejnerů nebo bychom za ně mohli každý rok opravit i dvě kontejnerová místa," podotkl adamovský starosta.
S neplatiči se občas setkávají i v menších obcích. „Zásadní problém to u nás není. Pokud poplatek někdo nezaplatí, posílá dlužníkovi naše účetní upomínky. Někdy však pomůže dlužníka kontaktovat i osobně," řekl starosta Šebetova Zdeněk Čížek.