Před půl jedenáctou dopoledne plastiku odstranili blanenští městští strážníci. „Dostali jsme upozornění, že před galerií je nějaké recesistické dílo. Na místo přijela hlídka a odvezla ho pryč," řekl k zásahu šéf Městské policie Blansko Martin Lepka.

Plastiky si všiml také Stanislav Komínek, který šel dopoledne na nákup. „Vrátil jsem se domů pro foťák a nafotil si to. Mně se plastika líbila. Umění je o tom, že někdo vyjádří své bezprostřední pocity, náladu a emoce k nějakému tématu. A to se přesně stalo. I když uznávám, že hranice toho, co ještě je umění a co ne, je velice tenká. Ale když umění nepoškozuje něčí majetek, nemám s tím problém," poznamenal muž z Blanska.

Chybí v Blansku street art?

Podle Komínka umění do ulic patří. „Předchozí dvě díla umělce FIA jsem neviděl naživo. Až na internetu. Nerozumím tomu, že někdo může říct, že je to odpad a okolí to vadí. V Blansku obecně podle mého dostává kultura na frak od sportu. Myslím si, že Blansko je kulturně docela mrtvé. Já bych se street artu v ulicích města rozhodně nebránil," dodal Komínek.

Plastika kálející postavy před vchodem do galerie naopak pobouřila Petra Revendu z Místní akční skupiny Moravský kras. „Zavolal jsem policii, protože mě to pohoršilo. V době voleb někdo umístí takovou skulpturu před vchod do galerie, která má být symbolem umění. Navíc jsme v galerii měli zahraniční hosty, kteří k nám přijeli na festival Via Bohemica. Jak bychom vypadali?" uvedl Revenda.

Členové blanenských volebních komisí v okrscích číslo devatenáct a dvacet, kteří seděli v sousední budově vedle galerie, zaznamenali na recesistickou plastiku umělce FIA rozporuplné reakce voličů. „Někdo si toho vůbec nevšiml. Někomu to přišlo vtipné a dalším se to zase moc nelíbilo. Já když jsem šla před osmou do volební místnosti, tak jsem se v prvním momentu docela lekla. Myslela jsem, že je to živý člověk," řekla členka volební komise Libuše Šimkůjová.

Třetí plastika

Neznámý umělec FIA plastiku k blanenské galerii umístil pravděpodobně v sobotu kolem třetí hodiny ráno. Díla si tam všiml jeden z místních pejskařů. „Musel to udělat kolem třetí hodiny v noci. Když jsem šel se psem okolo poprvé, nic tam ještě nebylo," poznamenal muž.

Plastika kálející postavy je letos v pořadí už třetím dílem neznámého autora skrývajícího se pod zkratkou FIA. Na konci dubna totiž umístil na Wanklově náměstí v Blansku molitanovou sochu penisu. Na konci srpna pak vystavil v zámeckém parku pěnové lejno. Obě díla vydržela na svých místech jen krátce, než je odvezli městští policisté.

Neznámý umělec FIA umístil v Blansku v sobotu ráno před vchod tamní galerie plastiku kálející postavy. Z kapsy riflí jí čouhala volební obálka.