Školáci na Blanensku v příštím roce můžou tlusté vlněné svetry nechat doma. Radní Blanska, Boskovic i Letovic se rozhodli věnovat peníze z rozpočtu na zateplení městských škol i školek. Tím však výdaje na rok 2010 téměř končí. Peníze většinou nezbudou na opravy silnic a chodníků. Stejně jako letos, města budou muset šetřit i v příštím roce. Po Silvestru se proto vrhnou na opravy, které chtějí uhradit z dotací. Čerpat dotační peníze plánují například v Letovicích.
„V následujícím roce se budeme soustředit především na věci, které je třeba dodělat. Ty chceme zaplatit z dotací. Týká se to například zateplení fasády a výměny oken v mateřské a základní škole v Komenského ulici,“ uvedl letovický starosta Radek Procházka.
Z dotačních peněz chtějí letovičtí radní postavit také víceúčelové hřiště u školy na Komenského ulici nebo zabezpečit skládku na Červeném vrchu. Žádné další větší investice neplánují. Jestli se v Letovicích budou pouštět do zničených silnic a chodníků, zatím neví. Jistá je jen oprava ulice na Vyhlídce. Letovičtí radní ji totiž nebudou muset celou hradit z městské pokladny. „Na část ulice na Vyhlídce směrem ke hřbitovu dostaneme dotace. Rádi bychom ale, aby se nám povedla opravit celá. Jestli budeme opravovat nějaké další komunikace, to uvidíme až podle peněz z daní,“ doplnil letovický starosta.
Příští rok budou muset šetřit také v Blansku. Všechny větší investice chtějí uhradit z evropských peněz. Z nich plánují stejně jako v Letovicích zateplit základní školy i mateřskou školku. „V roce 2010 bychom chtěli zateplit dvě základní školy a jednu mateřskou. To by stálo pětašedesát miliónů, na které si požádáme o evropské dotace. Ty ale dostaneme až později. Na zateplení si proto nejdřív musíme vzít úvěr,“ přiblížila blanenská starostka Jaroslava Králová.
Z dotací chtějí v Blansku dál vybudovat například novou kompostárnu. „Kvůli novele zákona o likvidaci biologicky rozložitelného odpadu musíme do rozpočtu zahrnout také stavbu nové kompostárny,“ vysvětlil místostarosta Blanska Jindřich Král.
Zateplení škol a školky a stavba kompostárny jsou dvě největší investiční akce, které v Blansku v příštím roce plánují. Kromě nich se chtějí pustit jen do několika menších, většinou už započatých oprav. „Také hodláme dokončit revitalizaci přehrady, snad uděláme první kroky v rekonstrukci sběrného dvoru v Horní Lhotě a rádi bychom také pokračovali v regeneraci sídliště Písečná,“ vyjmenovávala starostka Jaroslava Králová.
Dokončit už rozdělané opravy hodlají v následujícím roce také v Boskovicích. „Prvotní investicí pro nás bude dokončení oprav koupaliště a zateplení budovy základní školy. Pokud získáme dotace, rádi bychom se pustili také do zateplení mateřské školy a opravy kotelny ve sportovním areálu Červená zahrada,“ vypočítával rozpočtové plány města boskovický starosta Jaroslav Dohnálek.
Stejně jako v Blansku a v Letovicích se boskovičtí radní odváží pustit především do akcí, na které získají dotace. Na opravu chodníků a silnice si tedy budou muset Boskovičtí zatím počkat. „Jestli začneme opravovat místní komunikace, se ještě uvidí, až podle příjmů z daní. Ale nevěřím, že by byly větší než v roce 2009. A to nestačí,“ nastínil neradostnou budoucnost starosta Dohnálek.
Blanensko – Tankodrom místo silnice. Takto okomentoval cestu mířící z Jabloňan do Obory a tu mezi Krhovem a Skalicí jeden z šoférů. „Jde o havarijní stav, který trvá už roky. Přitom mezi Oborou a Jabloňany je povolená rychlost devadesát kilometrů v hodině. Vozidla se pak mohou na takovém tankodromu poškodit,“ postěžoval si Karel Ženata z Bořitova.
Právě silnice mezi Krhovem a Skalicí měla být už dávno opravená. Podle Miloše Bažanta z blanenské pobočky Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje je rekonstrukce dokonce připravená. „Tento úsek není ideální. Měli jsme jej opravovat v minulém roce. Bohužel přes čtyři miliony korun, které by si opravy vyžádaly, jsme museli vrátit zpět do krajské pokladny,“ vysvětlil Bažant s tím, že hospodářská krize přísun peněz z Jihomoravského kraje přiškrtila.
Ze stejného důvodu se silničáři nemohli vrhnout ani do oprav silnice mezi Kunštátem a Zbraslavcem. „Na podzim jsme tam zaplnili díry. Na vozovku má ale vliv mrazivé počasí. Nezbývá nám, než ji postupně spravovat studenou asfaltovou směsí,“ pokračoval Bažant. Podle něj silničáři plánovali na této cestě udělat novou asfaltovou vrstvu a odvodnit příkopy a krajnice.
Kvůli nedostatku peněz letos určitě neprokoukne ani vozovka mezi Oborou a Jabloňany. „V příštím roce se ale chceme zaměřit na průtah Oborou. Tamní obyvatelé budou slavit výročí založení obce a my jim rekonstrukci na tří set metrovém úseku silnice slíbili,“ řekl šéf blanenských silničářů a doufá, že na opravu zdeformované vozovky získají silničáři dostačující sumu peněz a slib budou moct dodržet.
KAROLÍNA OPATŘILOVÁ