„Revitalizaci rekreační oblasti na základě námětů od obyvatel města navrhla studie Mendelovy univerzity v Brně. Na Palavě se v příštích letech počítá s vybudováních zpevněných ploch pro pěší, úpravami parkovacích ploch, rekonstrukcí budov nebo otevřením koryta potoka a úpravami zeleně,“ informovali blanenští úředníci na webu města.

V rekreačním areálu je v zuboženém stavu například minigolfový areál, stejně jako zázemí pro návštěvníky tamní přehrady, kterou Blanenští vybudovali na potoce stejného jména. Loni v létě tato lokalita oslavila padesát let od otevření. Pamětníci mají stále v živé paměti okolní ulice ucpané vody, tisíce lidí u vody a vyhlášenou restauraci Myslivna.

„Po vybudování se přehrada a rekreační oblast rychle staly vyhledávaným a oblíbeným místem. I pro Brňáky, kterých na Palavu jezdilo velké množství. Já se v té době zrovna učil v Metře a s partou kamarádu jsme tam samozřejmě v létě chodili. To bylo naše Eldorádo. Mám na to krásné vzpomínky. O víkendu ale nebylo u vody k hnutí, lepší koupání bylo přes týden,“ řekl před časem Deníku Rovnost jeden z místních Karel Kaláb.

Než se dělníci pustili do stavby nádrže, byly v této části Blanska pole, zahrada, myslivna a kamenitá cesta. „Jako děti jsme tam jezdili na saních. Když se rozhodlo, že se vybuduje rekreační oblast, myslím, že většina místních byla pro,“ dodal devětašedesátiletý muž.

Vodní dílo se stavělo v letech 1968 až 1971. Po dokončení byla největší hloubka v nádrži osm metrů a měla plochu 1,5 hektaru. Zadržovala bezmála půl milionu kubíků vody. Počítalo se s kapacitou tří tisíc návštěvníků. Stala se i rybářských revírem. „Přes značné obtíže se ještě před slavnostním otevřením podařilo získat lovné kapry, takže nádrž bude moci být využívána ke sportovnímu rybaření,“ stojí v kronice města Blanska.