Lidé, kteří v sídlišti bydlí, nemají z těchto plánů radost. Bojí se, že stavba sníží hodnotu jejich bytů a může narušit statiku domů, v nichž žijí.

Namítají, že ze svých oken neuvidí oblohu a že se kromě jiného zhorší už tak špatná dopravní situace. „Myslím si, že zastavění plochy pod školou je pro tuto lokalitu předimenzované. Povede k neúnosnému zhuštění zástavby, na kterou zejména dopravní infrastruktura není uzpůsobená,“ vysvětlil svůj postoj jeden z těch, kteří se proti stavbě odvolali, Michal Gruber.

Do záležitosti vstoupilo také občanské sdružení Veronica. Ochránci přírody chtějí bránit domov kudlanky nábožné i obyvatele této lokality.

Stavba bytovek podle ochránců ohrozí přírodu v okolí dolního toku řeky Punkvy a zhorší kvalitu životního prostředí pro obyvatele. „Žijí tam i chránění živočichové,“ upozornil Jaroslav Ungerman ze základní organizace Českého svazu ochránců přírody Veronica.

Sídliště začalo vznikat v osmdesátých letech minulého století. „Písečná je nejošklivější sídliště v Blansku. Není tady obchod, nedá se tu zaparkovat a kam jít,“ řekl Jan Novotný.

Podle Grubera je celá lokalita řešená nešťastně. „Snaha o zastavění tohoto území je další ukázka naprosté urbanistické bezradnosti a nekoncepčnosti vedení města. Chybí jasná urbanistická vize. Postupuje se vždy jen salámovou metodou,“ řekl.

Proti stavbě by nic nenamítal, kdyby byly domy nižší, s méně bytovými jednotkami.

Investor, HOPA Group, chce lidem nabídnout hezké bydlení. „Myslím, že budoucí zástavba příjemně oživí šeď fádních bytovek,“ uvedl jednatel Jan Musil. Vleklé spory mu vadí. Se stavbou prvního domu měli dělníci začít už na jaře 2015. „Nejraději bychom začali stavět hned, ale musíme počkat, až dostaneme stavební povolení,“ podotkl Musil.

První etapa má trvat osmnáct měsíců, druhá půl roku. „Většina bytů už je zamluvených, v nabídce jich zůstává pětadvacet,“ potvrdil zájem o bydlení jednatel Musil.