Co nepřipraveného návštěvníka při vstupu do areálu udeří do očí jako první, je množství lidí kterým se musí brodit. „Každý rok si říkám, jestli už na to nejsem stará. Ale nakonec stejně vždycky přijdu a bavím se. Navíc jsme s manželem domluvení tak, že fronty vystojí on," usmívá se Jitka Jiřinková z Boskovic

Černohorská oslava tamního zlatavého moku i co do návštěvnosti na Blanensku jen těžko hledá konkurenci. „Odhaduji to zhruba na šest až sedm tisíc platících návštěvníků. Ale jejich přesný počet budeme znát až v úterý, stejně jako objem vypitých nápojů," říká hlavní pořadatel akce Jindřich Lukášek.

Pípy v permanenci

Návalu lidí odpovídá počet mužů a žen, kteří obsluhují více než šedesát píp. A mají se co ohánět, aby neutuchající poptávku v co možná nejkratším čase takříkajíc odbavili. „Pomáhám kamarádovi. Musím přiznat, že už se těším, až mě vystřídá. Člověk se zapotí a hlavně jsem se sem přišel bavit, ne pracovat," naznačuje další plány Jiří Kvaček.

Mezi pivaři se najdou i takoví, kteří účast na Pivní pouti berou jako známku regionální sounáležitosti. „Pivo zbožňuji a dávám přednost tomu moravskému. A jelikož v Černé Hoře vaří jedno z nejlepších, jsem tady už poněkolikáté," říká Jaroslav Nekňuba z Brna.

Ač to zní možná až rouhavě, Pivní pouť ani letos nebyla pouze o pivu. Děti se mohly klouzat v gumovém nafukovacím hradě a odvážnější z jejich rodičů zase využili nabídky na vyhlídkový let vrtulníkem. A těžko nezmínit rok od roku bohatší hudební program. Letos se o něj mimo jiné postaraly Tři sestry, Xindl X nebo Mandrage.

Posledně jmenovaná byla důvodem, proč do Černé Hory zavítala osmnáctiletá Kateřina Hrbáčková. „Mám jejich písničky moc ráda. Přitom pivo ani nepiji, dávám přednost kvalitnímu červenému vínu," culí se dívka ze Znojma.

Za půllitr piva lidé zaplatili pětadvacet korun. „Všechno dopadlo parádně. Počasí vyšlo náramně a žádné větší komplikace nás nepotkaly," shrnul nakonec očividně spokojený Lukášek.