Na kolo se známými vyrážíme v létě často a v hospůdce se po cestě většinou stavíme. Nikdy jsme se neopili tak, že bychom se motali, ale nějaké to pivo si dáme vždycky,“ vypráví muž z Blanenska. Na kole se alkoholu nevyhýbá a tak si raději nepřeje zveřejnit svoje jméno. Obává se oprávněně. Policisté na Blanensku v letošním roce zvýšili kontroly cyklistů. A zaměřují se i na to, jestli nejezdí opilí.

„Po nástupu našeho nového ředitele, který je sám náruživý cyklista, začaly být kontroly cyklistů na silnicích Blanenska intenzivnější. Kontrolujeme například, jestli jsou řádně osvětlení a samozřejmě i to, jestli před jízdou nepili alkohol,“ prozradil David Chládek z blanenské policie.

Opilého cyklisty načapali policisté zrovna o víkendu. 1,41 promile alkoholu nadýchal v sobotu večer osmatřicetiletý muž v Bořitově. Body ani řidičský průkaz mu sice policisté neseberou, zaplatit ale může až padesát tisíc. „Cyklisté si často myslí, že jsou nepostižitelní, ale opak je pravdou. Obecně je rozšířený mýtus, že jim policisté můžou vzít řidičský průkaz. To není pravda. Pokuty jim ale hrozí velké,“ varuje Chládek.

V momentě, kdy cyklista při policejní kontrole nadýchá, posílají policisté zprávu o jeho přestupku na správní orgán. Pokutu pak zaplatí tak velkou, kolik alkoholu před jízdou vypil. „Záleží na rozhodnutí správního orgánu, jak tyto přestupky řeší. Ale obecně podle zákona může za alkohol do jednoho promile uložit mezi deseti a dvaceti tisíce a od jednoho promile nahoru mezi pětadvaceti až padesáti,“ informoval David Chládek. Cyklisté, kteří vypijí alkoholu tolik, že nadýchají nad dvě promile, jsou už podle policistů spíš výjimkou. „Jestli mají něco přes jednu promile nebo tři, už zákon nerozlišuje. Takových pak stejně moc není. Na kole by se pomalu ani neudrželi,“ dodal policista.

Že se jim nedaří udržet rovnováhu, však některým lidem nezabrání, aby si nezkrátili na kole cestu z hospody. Na konci června se až ke třem promilím posilnil vodkou šestapadesátiletý cyklista projíždějící odpoledne na kole mezi Velkými Opatovicemi a Velkou Roudkou. Alkohol se mu nepodařilo skrýt. Narazil totiž do autobusu. „Ve chvíli, kdy cyklistu začal objíždět autobus, zavrávoral a upadl na zadní část vozidla. Při pádu se lehce zranil,“ uvedla k nehodě blanenská policejní mluvčí Iva Šebková. Když přijeli nehodu vyšetřovat policisté, nestačili se divit. Dechová zkouška totiž potvrdila, že muž je opilý. A hodně. „Nejprve nadýchal 2, 83 promile, podruhé už tři promile. Cyklista se pak přiznal, že pil vodku,“ dodala Šebková.

Mezi opilými cyklisty na Blanensku jednoznačně podle policistů vítězí muži. Jsou však i tací, kteří by si na kole pivo nikdy nedali. „Alkohol téměř vůbec nepiji, takže ani na kole. Vadí mi hlavně takoví ti hospodští povaleči, kteří se vrací večer domů na kole opilí. Ale mám pocit, že už jich tak moc není,“ řekl Zdeněk Novák, který v Blansku prodává kola a sám se aktivně věnuje cyklistice.

Se zákazem alkoholu souhlasí, podle něj však závisí i na tolerantnosti policie. „Samozřejmě je rozdíl, jestli si někdo dá jen jedno pivo nebo jestli se na kole motá. Pak záleží i na tom, jak jsou policisté při kontrolách rozumní,“ míní Novák.

Cyklisty se chystají policisté na silnicích na Blanensku kontrolovat po celé léto. Speciální zátahy neplánují, dýchnout jim budou dávat při běžných silničních kontrolách.