Jedná se o dalšího investora, který má o tuto lokalitu vážný zájem. Společnost TENZA Real však z projektu stavby bytů na Písečné před časem vycouvala. „Písečná je nejošklivější sídliště v Blansku. Není tady obchod, nedá se tady zaparkovat a kam jít. Teď sem naflákají další bytovky místo toho, aby se vylepšilo okolí u postavených domů," řekl Jan Novotný, který v sídlišti bydlí.

Na pozemcích města, které Blansko investorovi pronajme a později prodá, budou tři domy dohromady přibližně se stovkou bytů a s parkováním pro sto padesát aut. „Proti novým bytům v této lokalitě nejsme. Naopak rozvoj Písečné podporujeme. Chceme ale, aby tady byla výstavba respektující charakter lokality a zástavby v bezprostředním okolí. A reagující na potřeby Písečné jako celku. Když se daná plocha zastaví, už s ní nic nepůjde dělat," uvedla za organizátory petice Klára Kučerová z Blanska. Ti také spustili k tomuto tématu web s názvem pisecnazije.web­node.cz.

Podle Kučerové představuje připravovaný projekt příliš velké zatížení pro danou lokalitu. Například s ohledem na dopravu, bezpečnost chodců a potíže s parkováním. „Projektů na výstavbu bytovek v této lokalitě bylo v minulosti víc. Tři čtyřpodlažní domy by nikomu nevadily, navíc by kolem nich zůstalo dost prostoru na zeleň. Nové domy budou šestipodlažní plus sto padesát míst pro parkování. Vadí mi, že město o detailech tak rozsáhlého projektu za miliony, který se dotkne spousty místních, neinformuje a o jeho finální podobě s nimi nekomunikuje," poznamenala žena.

Stavba bytů? Už šest let dopředu

S tím nesouhlasí šéf blanenského odboru investic a územního rozvoje Marek Štefan. „To, že se tady budou stavět byty, avizujeme už asi šest let. Připomínkovat to mohl každý. Je to spíš o tom, jestli lidé mají zájem si informace na radnici zjistit, nebo ne. Nová výstavba musí splňovat všechny zákonné parametry. Tak, aby zde byl bezpečný provoz i pohyb chodců. To se týká i zeleně," řekl Štefan.

Dodal, že například ke střední škole bude chodník pro studenty, kteří do lavic dosud šlapali po silnici. „Před několika lety se také dodělala chybějící část silnice, která nyní celé sídliště obkrouží a uleví dopravě. Bez toho bychom pozemek investorovi nenabízeli," řekl Štefan.

Iniciátorům petice však nejvíce vadí časový nesoulad mezi stavbou bytovek a následnou úpravou klidových zón a zelených ploch. „Přece nejde dvacet let žít na parkovišti a čekat na park. Vadí nám vysoká hustota plánované zástavby. Volná plocha mezi domy, doplněná o stromy, plní rekreační funkci sama o sobě, nemusí to být oficiální park," řekla Kučerová.

Podle Marka Štefana město s rozsáhlejší úpravou ostatních volných ploch na Písečné nyní nepočítá. „Zatím to není prioritou města a navíc na to nejsou peníze," dodal Štefan.

Starosta Blanska Ivo Polák o petici včera ještě nevěděl. „O petici nevím. Když tady chtěla stavět Tenza, tak se nic nedělo. Nechápu. Podle územního plánu se v této lokalitě mají stavět byty. Ví se o tom hromadu let," řekl Polák.

Blanenští radní už pronájem pozemků o výměře devíti tisíc metrů čtverečních schválili. Na dobu určitou do konce roku 2022. Investor za ně zaplatí tři sta šedesát tisíc za rok. Prodej pozemků musí projednat a schválit zastupitelstvo. „Probírali jsme to na radě. Teď se ladí smlouvy. Jestli o prodeji pozemků bude hlasovat prosincové zastupitelstvo, nebo až to příští, v tuto chvíli není jisté," dodal Polák.

Tři etapy

Zastavěné pozemky bude město investorovi odprodávat postupně ve třech etapách. Vždy po dostavění a kolaudaci domu. Společnost má zaplatit za metr čtvereční pozemku dva tisíce korun bez daně. Celkem by tak Blansko mělo za prodej pozemků postupně získat přes dvacet milionů korun.

Stavba prvního domu s jednadvaceti byty by měla začít na jaře příští rok. „Každý následující rok potom zahájíme stavbu dalšího domu. Budovat budeme postupně podle obsazenosti vznikajících bytů. Rádi bychom postavili všechny tři plánované domy, bude ale záležet na tom, jaký o byty bude zájem," řekl nedávno Blanenskému deníku Rovnost jednatel firmy HOPA Group Jan Musil.