Autor se v ní zaměří především na historii oblasti a osudy lidí s ní spjatých. „Texty a fotografie přiblíží její dějiny, které úzce souvisí s vývojem nového Blanska a sousedního zámku. Upozorní i na to, že nedílnou součástí Palavy byla chemická výroba, patřící šlechtě. Mimo to budou v knize výpovědi pamětníků i lidí, kteří už bohužel nejsou mezi námi. Přiblíží, jak tu žili, jaké tradice dodržovali a jak třeba prožili války," uvedl Sýkora.

Velkým lákadlem může být zveřejnění vůbec první kolorované katastrální mapy Palavy. „V roce 1826 ji vytvořili pánové Bednář a Sýkora. Tehdy Palava zasahovala až do míst, kde je nyní v Blansku Wanklovo náměstí," poznamenal autor.

Knihu chce věnovat nedávno zesnulému místnímu rodákovi Františku Jalovému. Vydání plánuje na přelom roku. „Stále je možnost, aby se mi ozvali lidé, kteří by se chtěli podělit o své zážitky nebo fotografie. Náklad ještě stanovený nemám, bude záležet na tom, kolik se mi podaří sehnat sponzorů, protože je to poměrně drahé," dodal Milan Sýkora.