Rychlá jízda, skřípění brzd, hazard. Tak to v posledních dnech vypadá v nočních blanenských ulicích. „Jel jsem kolem dvaadvacáté hodiny po Masarykově ulici směrem do města, když tu ve chvíli, kdy jsem byl asi sto metrů od křižovatky Fügnerova-Bartošova, se najednou z Bartošovy ulice vyřítilo nějaký pako, v plné rychlosti nereagovalo na přednost v jízdě a pokračovalo,“ uvedl na internetových stránkách Blanska muž s přezdívkou MeGab.
O pirátech silnic slyšel i Jakub Málek. „Vykládá se, že jde o partu mladých lidí z bohatých rodin. Ti hazardují v autech po nocích,“ sdělil a dodal, že je to stoprocentní pravda.


To, že nezodpovědní „závodníci“ brázdí blanenské ulice, nevyloučil ani mluvčí místních policistů Miroslav Kovařík. „Poznatky o tomto problému máme. Nemůžeme ale potvrdit, že jde o gang. Spíš se lidé domluví jen tak v hospodě, protože tyto akce se dějí nepravidelně,“ upřesnil. Podle něj se policie o nebezpečném závodění dozvěděla z diskuse na internetu, ale lidé se o problému zmínili také projíždějícím policejním hlídkám.
Chytit tyto piráty není snadné. „Kdybychom měli svědky a státní poznávací značku aut, dalo by se něco dělat. Stejně by ale majitel auta mohl říct, že zrovna své auto neřídil,“ sdělil Kovařík.


Kamery městské policie také nepomáhají. „Ty bohužel nedokážou vše zaznamenat za tmy,“ řekla starostka Blanska Jaroslava Králová. Podle ní řádí závodníci zejména v ulicích Poříčí a Svitavská. „Měli by se tím zabývat zákonodárci, aby se přijala nějaká opatření, která by tyto lidi zastavila,“ řekla Králová. Policisté totiž závodníky nedostihnou, pomoci by jim mohly například hřeby.
Podle Kovaříka tito hazardéři překračují povolenou rychlost a nedávají přednost v jízdě řidičům na hlavní silnici. „Pokud by se nikomu nic nestalo, zaplatili by jen pokutu,“ řekl.