„V současnosti je v Punkevních jeskyních otevřená takzvaná suchá, pěší prohlídková trasa. Podzemím totiž stále teče větší množství vody a plavba na lodičkách není možná. Vodní hladina už ale opadává a pokud nepřijde vytrvalý déšť měli bychom v následujících dnech obnovit plavbu alespoň ve zkrácené verzi. Kdy to ale přesně bude, ještě nevíme,“ řekl ve čtvrtek Deníku Rovnost vedoucí Správy jeskyní Moravského krasu Jakub Gabriš.

Zablokovanou přístupovou cestu k jeskyním podle něj čistila ve středu těžká technika. Na řadu muselo přijít i rizikové kácení. Vláček, který ze Skalního mlýna vozí turisty, tudy nemohl projet. „V tuto chvíli už je cesta opět průjezdná,“ dodal Gabriš. V provozu je i lanová dráha Macocha a Dům přírody Moravského krasu, kam mají návštěvníci Punkevních jeskyní v ceně vstupenky vstup zdarma.

| Video: Youtube

Turisté si v Punkevních jeskyních mohou prohlédnout Tunelovou chodbu, která není běžnou součástí prohlídkového okruhu. Vstupné je snížené o uzavřenou vodní plavbu. „Cena vstupného je pode platného ceníku provozu bez vodní plavby. Dospělí zaplatí 200 korun, zlevněná vstupenka stojí 170 korun,“ informovali zástupci správy jeskyní.

Jeskyně Výpustek nedaleko Křtin je otevřená. Stejně jako Slopsko-šosůvské jeskyně. Tam obleva a déšť rozvodnily Sloupský potok, který částečně zatopil vstup do podzemí před hlavním portálem. Prohlídky jsou tam ale možné bez omezení. „V zimním období se totiž do jeskyní chodí vstupem ze šošůvské části poblíž hotelu Broušek,“ upřesnil Jakub Gabriš.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Vděčnost je dárkem pro obě strany, říká jazzman Laďa Kerndl ze Žernovníku

Vděčnost je dárkem pro obě strany, říká jazzman Laďa Kerndl. | Video: Deník/Jan Charvát