„Náš netradiční název vznikl spojením prvních písmen jmen našich zpěváků. Je to Jirka Šperka, Anna Šíblová, Karolína Smejkalová a Onřej Javorský,“ představuje skupinu její umělecká vedoucí Hana Korčáková. Na repertoáru mají renesanční, lidové písně, spirituály, ale i populární skladby.
Skupina letos začíná už osmý rok své existence. Vznikla v roce 2001, kdy se pod vedením učitelky Hany Korčákové dali dohromady čtyři sólový zpěváci a zpěvačky z jedovnické základní umělecké školy.

První velký úspěch zažili o dva roky později, když na celostátní soutěži uměleckých škol kvarteto obsadilo třetí místo. „Určitě to byl pro začínající skupinu velký úspěch. Museli jsme se probojovat okresním a krajským kolem,“ popisuje Korčáková.

Pak přišli další úspěchy. Vítězství v okresním kolem Dětské Porty, kde se zpívá folk a country a vítězství v okresním kole soutěže uměleckých škol v roce 2006. „Nyní se připravuje na další klání uměleckých škol, které se pořádá jednou za tři roky. V únoru nás čeká okresní kolo. To je zatím nás největší cíl,“ přibližuje vedoucí.

JAKO se probojovali už i do televize. Záznam jejich dobročinného koncertu z punkevních jeskynní na začátku ledna odvysílala Česká televize. „Kromě Blanenska jsme se podívali i do Itálie či Německa, když jsme zpívali v partnerských městech Blanska a Jedovnic,“ doplňuje Korčáková.
Příznivci kvarteta se na nejbližší koncert můžou těšit v březnu, kdy skupiny vystoupí na oslavách třiceti let od založení Jedovnic.

Petra Havlíková