Hasička v Petrovicích vznikla přeměnou bývalé hospodářské budovy. Poskytuje především zázemí pro obecní zásahovou jednotku.

„Kromě zásahové jednotky u nás působí i sdružení dobrovolných hasičů, které se stará třeba o mladé hasiče. Kvůli bezpečnosti ale zbrojnici všichni společně používat nemůžou. Zásahové auto totiž musí být pořád připraveno k výjezdu a všechny věci mají své místo,” vysvětlil starosta Petrovic Vladimír Paulík a dodal, že tento pořádek může ohrozit pohyb nepovolaných lidí po zbrojnici.

Dobrovolní hasiči se tak zatím schází především v klubovně, která má samostatný vchod. Když ale velký prostor zbrojnice rozdělí zdí, můžou pod střechu schovat i své auto, aniž by chod zásahové jednotky nějak ohrozili. „Postavíme příčku, která prostor rozdělí. Do části dobrovolných hasičů povede i samostatný vjezd,” uvedl Paulík s tím, že stavební práce budou stát asi tři sta padesát tisíc korun. Z toho čtvrt milionu za materiál zaplatí dotace. „Sto tisíc, které by obec musela doplatit za práci, ušetříme na brigádách. Jednoduše řečeno, hasičku si opravíme s dobrovolníky sami bez stavební firmy,“ doplnil starosta.

Petrovičtí jsou odhodlaní stavět okamžitě, pokud jim to dovolí příznivé počasí. Záleží teď proto na tom, jestli jim jihomoravský hejtman Michal Hašek žádost o dotaci podepíše. Sami totiž v rozpočtu peníze na přestavbu nemají.

O svou hasičku pečují také v Benešově. Starou zbrojnici před dvěma lety zbourali a na jejím místě postavili od základů novou. Doteď jí chyběla fasáda. I ta už nyní ale září novotou. „Na fasádu stačilo jen udělat omítku. Hasičku už jsme stavěli podle nových norem, kde není třeba zateplení. Přesto nás materiál a práce na fasádě stály celkem asi osmdesát tisíc,” uvedl starosta Benešova Antonín Rus.