Sedmačtyřicetiletý Petr Zajíček z Vavřince je dnes odborným pracovníkem Správy jeskyní České republiky. „Mám na starost všech čtrnáct zpřístupněných jeskyní. Zajišťuji jejich fotografickou a další dokumentaci, sleduji v nich klimatické podmínky a spolupracuji při zaměřování nově objevených míst," popisuje muž. Úplně nejraději ale do podzemí vyráží s fotoaparátem.

Focení mimo turistům přístupná osvětlená místa je podle něj vždy napínavé. „Člověk tam toho dole moc nevidí. Svítím si jen malou lampou a zkouším různě posouvat elektronické blesky tak, abych docílil co nejkrásnějšího efektu," říká Zajíček, který poslední tři roky pracuje s digitálním fotoaparátem. „Staré diapozitivy měly své kouzlo, neviděl jsem hned výsledek. Ale většinou jsem po vyvolání osmdesát procent fotek vyhodil," vzpomíná muž.

Hledání vhodného záběru a příprava techniky mu v jeskyni zabere klidně i půl hodiny času. „Nefotím jen tak. Chci mít dokonalý záběr. Pokud nemám zdokumentovat třeba prasklinu vedle chodníčku, to je hned. Naopak focení větších prostor je náročnější. Když jsem fotil Nagelovu propast, musel jsem společně s několika speleology do ní slanit. Osvětlovali jsme to pak asi dvě hodiny," přibližuje fotograf.

Zajíček také hodně cestuje. „Třeba v Rumunsku jsem fotil miliony let uzavřenou dutinu a v ní mnoho dříve neznámých živočichů," vybírá jeden ze svých zážitků.

Jeho fotografie a odborné články vyšly třeba v časopise National Geographic, vystavovalo je brněnské Moravské zemské muzeum. V příštím roce plánuje výstavu v městské knihovně v Blansku.

VERONIKA MACHOVÁ