Zhruba tři sta padesát lidí dalo podpisem najevo svou nespokojenost s dopravní situací v blanenské ulici Boženy Němcové. Špatně se jim tam parkuje a mají strach o děti, které navštěvují základní školu Tomáše Garrigua Masaryka. Chtějí zpět jednosměrný provoz, který v ulici platil ještě před necelým rokem a půl.

Do školy TGM vozí každé ráno své dvě děti například Ctirad Nečas. „I já jsem petici podepsal. Nikdy si nejsem jistý, které auto se chystá ulici projet a které bude parkovat. Je to tam prostě strašně nepřehledné a dochází k mnoha zbytečným konfliktům. Obousměrný provoz na takové cestě je hloupost," má jasno muž z Blanska.

Na blanenské radnici petici odevzdala Zuzana Bělíková. „Prý naši žádost projednali a předali k posouzení policii a různým odborům. Bereme to jako pozitivní zprávu. Sice jsme čekali, že s námi třeba budou chtít mluvit, ale je to pro nás nová zkušenost, takže nevíme přesně, jak to v podobných případech chodí," řekla Bělíková, která je zároveň učitelkou na Základní škole Tomáše Garrigua Masaryka Blansko.

Vedoucí blanenského odboru komunální údržby Petr Rizner její slova potvrdil. „Momentálně dokončujeme náš návrh řešení situace, který musí projednat patřičné úřady. Podklady by měly být hotové v polovině února, takže rozhodnutí nepadne dříve než v dubnu. Kvůli zjednosměrnění ulice budeme ještě jednat také s tamní školou a školkou," přislíbil Rizner.

Lidem, kteří petici podepsali, šlo pouze o ulici Boženy Němcové. „Někdo si myslí, že se zabýváme ulicí Rodkovského. Ale to není pravda. Nesouhlasím ani s tím, že by byla dopravní situace špatná pouze v ranních a dopoledních hodinách. Ovšem kdyby to jinak nešlo, asi bychom se spokojili i s nějakou časově omezenou jednosměrkou," prohlásila Bělíková.

Policie je pro změnu

Vedení blanenské městské policie by zvedlo ruku i pro jednosměrku v ulici Rodkovského. „Také zde by to rozhodně vedlo ke zjednodušení dopravy. Což se osvědčilo i v minulosti. Náš hlas byl ale jedním z mnoha, my o výsledku nerozhodujeme. Lidi to trápí. Sami se na nás obraceli ještě dřív, než petice vznikla," uvedl ředitel blanenské městské policie Martin Lepka.

Policie České republiky zatím podle její mluvčí Ivy Šebkové žádost o vyjádření neobdržela. „Jsme připravení žádost o zjednosměrnění podpořit. Mělo by pozitivní vliv na parkování, i u blízké nemocnice. A především by se výrazně zvýšila bezpečnost dětí docházejících do školy," vyjmenovala Šebková.

Situace před školou se v příštích týdnech může ještě zhoršit. „Záleží na tom, jaká zima nás letos ještě čeká. Z minulých let si moc dobře pamatuji na komplikace se sněhem," upozornila Bělíková.

Ačkoli se Blanenští peticí zabývají, podle Riznera je na odhady výsledku jejich jednání brzy. „Kdybychom se nakonec pro návrat k jednosměrce rozhodli, předpokládám, že by se další vlna nespokojených hlasů nezvedla. Spíše je možné, že po zmapování situace bychom v podobném duchu pokračovali také u přilehlých ulic," připustil.