Na příliš úzkou cestu v lipůvecké části zvané Horka si stěžují tamní lidé. Podle nich si na silnici nevyhnou dvě osobní auta. A problémů tam přibude. Na Horce má totiž vyrůst skoro třicet dalších domů. Lipůveckým vadí i to, že dělníci nestihli silnici do začátku zimy spravit. Po rozkopané cestě s vystouplými kanály tak nyní lidé těžko přijedou k domům autem. Popeláři se tam nedostanou vůbec. Šestatřicet Lipůveckých tak podepsalo petici a poslalo ji starostce. Požadují bezproblémový průjezd pro sebe, ale i hasiče a záchranku. Podle starostky však rozšíření vozovky není možné. Kolem ní totiž nevedou obecní pozemky.

Lidé, kteří bydlí na Horce, přijíždějí ke svým domům po nevyhovující cestě už víc než deset let. Protože se tato část obce za zúženou cestou dál rozrůstá, obávají se různých krizových situací. „Loni v prosinci hořel sousedův dům a hasiči mi řekli, že se k němu po kluzké silnici nemohou dostat. To není v pořádku, byla to poslední kapka. Silnice je totiž v této části obce provizorní už dlouhá léta,“ uvedl jeden z těch, kteří petici podepsali, Libor Příborský. Podle něj auta mají problém si na tak úzké silnici vyhnout. Situace se ještě zhoršila loni v říjnu, kdy začaly opravy. „Dělníci silnici rozkopali, ale opravy nebyli schopní do začátku zimy dokončit. Ze země tak nyní trčí kanály, které obehnali paletami s obrubníky. Máme problém se dostat k domu, ani popeláři sem nezajíždí. Taková silnice prostě nevyhovuje,“ popsal Příborský.

V petici Lipůvečtí žádají, aby vedení obce zajistilo standardní průjezd. Tedy, aby byla cesta sjízdná jak pro osobní auta, tak pro hasiče i záchranku. „Za stávajících podmínek dochází na Horce k ohrožení majetku i lidských životů. Ta cesta je provizorní už dvanáct let. Nyní jsou v ní i půl metru hluboké díry. Silnice je navíc úzká a když jede v protisměru další auto, musíme najet na trávník, abychom si vyhnuli. Až spravenou silnici obeženou obrubníky, nevyhneme si už vůbec,“ obává se další z Lipůveckých Josef Lechner. Petici podepsalo v prosinci šestatřicet lidí. Poslali ji starostce a na sklonku roku ještě na krajský úřad do Brna.

Silnice bude spravená letos na jaře. Tvrdí to starostka Lipůvky Alena Kristýnová. Cestu však nerozšíří. „Tuto starou cestu, která vede do kopce, nemůžeme rozšířit, protože kolem nejsou obecní pozemky. Kvůli plánované zástavbě s osmadvaceti domy ale děláme na Horce nové cesty,“ sdělila Kristýnová. Lidé, kteří chtějí v této části obce bydlet, tak musí počítat se zúženým úsekem cesty. Tak to bylo podle starostky schváleno už v minulosti. „My v tomto plánu jen pokračujeme. Navíc lidé, kteří podepsali petici, mají trvalé bydliště jinde než v Lipůvce,“ podotkla.

Podle Lechnera však tento fakt nic na věci nemění. „Přestože mám trvalé bydliště jinde, trávím čas v Lipůvce každý den. Vedení obce by se nemělo starat jen o její střed. Prosincový požár dokázal, že na Horce došlo kvůli nevyhovující silnici k ohrožení,“ namítl muž.

Že měli hasiči při požáru dřevostavby v Lipůvce problémy, potvrdil jejich mluvčí Jaroslav Haid. Podle něj hrozilo, že se oheň rozšíří na sousední dům. „Příjezdová cesta byla navíc kluzká a téměř nesjízdná. Hasiči se tak s cisternami dostali jen do části kopce, odtud museli vodu dopravit nahoru hadicovým vedením,“ řekl Haid.

Krajští pracovníci se žádostí Lipůveckých nezabývají. Zatím. „Dosud nám taková petice z Lipůvky nedošla,“ uvedl včera mluvčí Jihomoravského kraje Jiří Klement.