Podle Petry Bajerové z technického odboru letovické radnice se lidé nastěhovali do bytů zhruba před třemi lety. „Upozorňovali na to, že jim doma opadává omítka. Alarmující jsou ale podle nich propadající se podlahy. Radní se snaží problém vyřešit. V současnosti jednají s firmou, která byty stavěla,“ nastínila Bajerová.

Petici podepsali loni Letovičtí i kvůli špatné příjezdové cestě do části zvané Bahna. „Cestu vlastní město pouze z jedné třetiny. A tu za sto tisíc korun opravilo. Ve dvou následujících letech by chtělo vykoupit další pozemky a vést tam silnici,“ popsala řešení Bajerová. Loni skončilo na radnici v Letovicích sedm petic a stejný počet stížností. Za letošek nedorazily žádné. Zatím.

Rámus či fyzické napadání sousedů. Na tyto problémy upozorňují Blanenští ve stížnostech nejčastěji. Už dvě letos skončily na stole tajemníka Josefa Kupčíka. Jednou z nich je právě problematické občanské soužití. „Stížnost podali lidé z bytového domu na Písečné. Stížnosti podobného ražení k nám docházejí často. Lidem znepříjemňují život hlučící sousedi. Někteří je dokonce ohrožují i fyzicky,“ řekl Kupčík. Bezradní jsou už dlouhý čas obyvatelé bytového domu v ulici Antonína Dvořáka. Ty sužuje agresivní narkoman. Podle Kupčíka se blíží jeho vystěhování. „Je to otázka krátké doby. Čekáme jen na nabytí právní moci,“ podotkl.

Další stížnost se týká Nemocnice Blansko. Podal ji architekt, který se zapojil do návrhu interiéru jednotky intenzivní péče. „Jde o obchodní spor, kdy stěžovatel upozorňuje na cenu zakázky,“ přiblížil Kupčík .Ten měl loni na stole třiadvacet stížností a čtyři petice. Blanenští třeba požadovali snížit cenu za prodávané městské byty. Ty podle nich nebyly v dobrém stavu, dále se jim nezdál postup při vyměření ploch. Zastupitelé jim nevyhověli.

Dvě petice podepsali lidé proti stavbě parkovišť, a to v ulicích Čelakovského a Sloupečník. „Odborníci nyní připravují projekty a připomínky lidí do nich zapracují. Vloni jsme řešili i petici, která upozorňovala na nedostatky dešťové kanalizace na starém Blansku,“ pokračoval Kupčík s tím, že v rozpočtu na tento rok radní vyčlenili peníze na její opravu.

Třiatřicet stížností a jedna petice skončily loni na radnici v Boskovicích. Petici podepsali podle tamního tajemníka Pavla Vlacha lidé ze Svitávky. „Upozornili na člověka, který si v garáži u rodinného domu zřídil dílnu na obrábění součástek. Když jsme se tam přijeli podívat, měl stroje vypojené, takže jsme místnost označili za sklad,“ přiblížil Vlach a dodal, že později chtěl tento člověk opravdu zlegalizovat sklad a výrobní halu. Setkal se znovu s protesty lidí. Případ převzali krajští pracovníci.

Mezi stížnostmi převládají v Boskovicích drobnosti. Lidé nahlašují to, že strom jejich souseda roste přes hranici k jejich pozemku nebo i to, že jim na pozemek teče voda ze sousední garáže.

Vedení Boskovic se ale potýká také s případy, které zřejmě řešení nemají. „Neustále k nám podává stížnost rodina z jedné vesničky u Velkých Opatovic. Do domu jim zatéká voda, i přes stavební úpravy silničářů a zásah odborníků, kteří vyspádovali kanalizaci jiným způsobem,“ nastínil Vlach. Odborníci nakonec rodině poradili, aby si postavili ochrannou zídku.