Proti odpalování v nevhodnou denní a především noční hodinu se například v Jedovnicích brání novou vyhláškou, která omezuje použití pyrotechniky. „Reagovali jsme na množící se připomínky lidí, kterým vadilo, že si například někdo odpaloval soukromý ohňostroj, kdy se mu zachtělo, a rušil tím noční klid,“ vysvětlil místostarosta Jedovnic Josef Plch.

Vyhláškou tak městys upravuje dobu vhodnou pro používání pyrotechniky jen mezi šestou a desátou večerní, s výjimkou Silvestra a Nového roku, kdy je odpalování povolené bez omezení. Rachejtle navíc mohou práskat jen z jediného místa v Jedovnicích - pod hrází rybníka.

Na Silvestra budou ve střehu třeba pejskaři. Psi totiž rány díky vyvinutějšímu sluchu vnímají několikanásobně intenzivněji než lidé. „V době ohňostrojů jsou zvířata ve stresu, hledají únik, necítí se v bezpečí. Proto je možná nejlepší zajít k veterináři pro nějaké uklidňující léky, aby zvíře rány nevnímalo nebo dokonce zaspalo,“ doporučila vedoucí blanenského útulku pro psy Jarmila Jurová.