Bývalý cyklistický závodník z Černé Hory a nový senátor za Blanensko hned po vyhlášení výsledků voleb prohlásil: „Obavy, zda neprohraji, jsem pociťoval. Měl jsem ale žlutý dres a chtěl jsem jej dovézt až do cíle. To se mi povedlo.“

Při sčítání hlasů byl v sobotu ve střehu také Regecův protihráč Zdeněk Peša. Z prohry zklamaný nebyl. „Výsledek byl relativně vyrovnaný. Byl to čestný souboj až do poslední chvíle. Zklamání ale cítím vůči voličům, kteří mi dali hlas,“ sdělil starosta.

Do druhého kola voleb přišlo volit zhruba o polovinu méně lidí než v kole prvním. Přesto byla volební účast na Blanensku nejvyšší v Jihomoravském kraji. Vyšplhala se nad 30 procent. „Volební účast v obvodu Boskovic se v sobotu zvýšila na 35 procent. V Letovicích přišlo volit o procento méně lidí. Obě tato města jsou výjimky. Průměr v Jihomoravském kraji se totiž pohyboval na necelých 25 procentech,“ přiblížila Eva Sychrová z Krajského úřadu v Brně. Podle ní lidé na Blanensku odevzdali 32 080 obálek. Neplatilo jich 72.

V Blansku přišlo vhodit svůj hlas do urny čtvrt hodiny před koncem voleb 30,8 procent lidí. Mezi nimi byl i Jan Vašíček. „K volbám chodím vždycky. Snažím se tak podílet na rozhodování o tom, jak se budeme mít. Jako senátora bych rád viděl Regece, protože kandiduje za ČSSD. Tuto stranu většinou volím. Chtěl bych totiž, abychom měli jistoty jako za socialismu. Je těžká doba a jistoty tu chybí,“ sdělil muž poté, co vyšel z volební místnosti.

Do blanenského kina na druhém konci města přišel volit podle tamního předsedy komise nesvéprávný člověk. Už podruhé. „Museli jsme odmítnout pána, který měl napsané v občanském průkazu, že je nesvéprávný. Ten stejný muž se přitom pokoušel volit už v prvním kole. Předevčírtem jsme jej tedy museli znovu poslat domů,“ uvedl Jiří Ťoupek.

Podle komisí v jednotlivých okrscích byla účast slabá. Jedovničtí se k volbám stavili cestou k rybníku Olšovci. „Kdyby o víkendu nebyl výlov, k volbám by přišlo zřejmě ještě míň lidí. Ti, jejichž favoriti vypadli v prvním kole, už většinou nepřišli,“ sdělila zapisovatelka Marie Gabrielová s tím, že dát hlas přicházeli jak starší lidé, tak mladí.

Drtivá většina starších lidí mířila k volbám v Krasové. Voličů však přišlo málo. „Lidé to brali jako společenskou událost. Na obecním úřadě odvolili a povykládali si,“ řekla zapisovatelka Martina Veselá.

I na boskovické gymnázium se vydalo méně voličů. „Bavili se mezi sebou, že hodně lidí necítí zodpovědnost a k volbám tak nejdou,“ řekla zapisovatelka Lenka Bělehrádková.

Senátor Regec: Dovezl jsem žlutý dres do cíle

Černá Hora /ROZHOVOR/ – Jozef Regec (ČSSD) z Černé Hory vyhrál další svůj závod. Blanensko jej v sobotu poslalo do senátu České republiky. Hlas mu dalo 54, 32 procent voličů. Jak se teď změní bývalému profesionálnímu cyklistovi život, to zatím netuší.

Čekal jste, že vyhrajete? Že zrovna vás lidé pošlou do senátu?
Vítězství mě překvapilo. Obavy, že prohraji, jsem pociťoval. Měl jsem ale žlutý dres a chtěl jsem jej dovést do cíle. To se povedlo.

Jak jste trávil čas od té chvíle, kdy se v sobotu zavřely dveře volebních místností?
Byl jsem s rodinou. Dopoledne jsme sekali se syny dřevo, a pak jsem si šel lehnout. Vzbudil jsem se ve čtvrt na tři, zrovna když začalo sčítání hlasů.

A rodina vám fandila?
Fandí mi až moc. Akorát když jsem řekl malé dcerce, že jsem se stal senátorem, rozplakala se. Myslí si totiž, že senátor je něco špatného. Museli jsme jí to vysvětlit. Teď už chápe, o co jde.

Proč si myslíte, že jste druhé kolo voleb vyhrál zrovna vy?
Spoustu lidí jsem zřejmě oslovil tím, kdo jsem. Lidé měl znali, protože jsem reprezentoval tento region v cyklistice. Dále mě znali jako člověka jim rovného. Člověka, který není zkažený politikou. Doufám, že si to o mně budou myslet i nadále.

Co vás nyní čeká a jak se vám změní život?
To netuším. Nechám se překvapit.

Budete dále působit jako viceprezident Českého svazu cyklistiky?
Určitě budu.

Jak své vítězství oslavíte?
V rodinném kruhu jsme si už připili sektem a večer pro mě něco nachystá volební tým. Uvidím, co to bude.