Organizoval pochody, turistické zájezdy po celé republice, s družstvem kotvrdovických dorostenců získal několikrát titul mistra republiky v závodech turistické zdatnosti. V křesle u televize nezahálí ani dnes. „Na výlety vyrážím pořád. Každou neděli navíc chodíme v Kotvrdovicích pravidelně na vycházky. Deset patnáct lidí. Přijít může kdokoliv. Když je pěkně, jezdí se na kolech. Jak napadne sníh, tak mě doma nic neudrží, nasadím běžky a jedu," usmál se vitální důchodce.

Letos v srpnu oslaví Pernica v plné síle osmdesátku. A příští rok ho čekají další jubilea. Kotvrdovický oddíl turistiky si totiž připomene čtyřicet let od svého založení. Pětatřicet let uplyne také od prvního ročníku lyžařského přejezdu Krajem pod Kojálem. Přejezd je v režii právě kotvrdovických turistů a je jediným svého druhu na jižní Moravě. „Běžky mám z turistiky asi nejradši. Bohužel v poslední době jsme se potýkali s nedostatkem sněhu a místo přejezdu na lyžích se šlo pod Kojálem pěšky. Ale pořád je o tuto akci mezi lidmi velký zájem," poznamenal Pernica.

Před lety stál podle svých slov také u myšlenky vyznačit lyžařské trasy pro běžkaře na Drahanské vrchovině. „Je to asi deset let nazpátek, co jsem se o tom bavil se starostou obce Suchý. Vyznačené běžecké trasy na Blanensku prostě chyběly. Později se toho chytli i starostové okolních obcí. Postupně se projekt dotáhl do konce. Získaly se dotace, trasy jsou už několik let vyznačené a pravidelně se tam projíždějí skútrem stopy. Jen se sněhem bývají problémy," dodal turista.

Oddíl turistiky zakládal Pernica a další Kotvrdovičtí v roce 1975. V té době sjížděli řeky, křížem krážem prošli a projeli na kolech republiku. Do přírody vyráželi pravidelně celé rodiny. „Dneska sice máme šestatřicet registrovaných členů, ale mládež už nemá o turistiku příliš zájem. Pro práci s mladými lidmi nám chybí vedoucí. Mezi seniory nám v oddíle zase chybí muži," řekl Pernica.

V terénu má našlapány a naježděny tisíce kilometrů. Za své výkony získal ocenění Mistr turistiky.

V zásobě má také spoustu historek. „Když jsem udělal státnice, tak jsem při oslavě už ovíněný prohlásil, že půjdu z Brna pěšky domů. Nějak mi to pak vypadlo z hlavy, ale slib jsem dodržel později a z Brna do Kotvrdovic došel. Přece jen to není žádná štreka," dodal s úsměvem Pernica.

Na vrcholu nejvyšší hory Slovinska, Triglavu, mu ale před lety příliš do smíchu nebylo. „Opřel jsem se tam o kámen, ten se uvolnil a já s ním jako na koni doklouzal až na okraj hlubokého srázu. Naštěstí to dobře dopadlo. To jsem se podruhé narodil," uzavřel své vyprávění Pernica.