Mají peníze z prodeje městského majetku v místní části města zůstat v příslušné obci, nebo putovat do městské kasy? Takový problém právě řeší v Letovicích s padesáti tisíci korunami za obecní pozemek. Zákon říká jasně, že peníze patří do kasy. Podle mínění některých lidí by však měly zůstat v obci. Jiní zase tvrdí, že je to především na domluvě.

V letovické místní části Meziříčko nedávno prodali obecní pozemek za padesát tisíc. Předseda tamního osadního výboru Jan Štrych chtěl po vedení Letovic, aby peníze z prodeje zůstaly v obci na její rozvoj. „Byly to mimořádné peníze, se kterými se nepočítalo v rozpočtu. Myslím si, že nám klidně mohly zůstat v Meziříčku, abychom je použili třeba na menší opravy,“ poznamenal Štrych.

Podle zákona o obcích na ně ale místní část žádný nárok v podstatě nemá a peníze patří městu. Nakonec je ale prý stejně spolyká provoz obcí. „Údržba místních částí, třeba odpady nebo osvětlení, nás stojí více peněz, než nám přináší prodej majetku v místních částech,“ brání se místostarosta Letovic Radek Procházka.

Šedesát tisíc za rok

Místní části Letovic každý rok dostávají příspěvek šedesát tisíc korun. Čtyřicet tisíc na drobné opravy a dvacet tisíc na kulturní a společenský život. „Také bychom nemuseli dostat nic, takže jsme rádi alespoň za to,“ myslí si předsedkyně osadního výboru Zboňku Pavla Kubínová.

Jan Štrych ale namítá, že kvůli prodeji obecního pozemku v Meziříčku vlastně letos dostali jen deset tisíc. „Poslali nám sice šedesát, ale padesát jsme městu vrátili za pozemek,“ postěžoval si Štrych a dodal, že do dalšího podobných akci se proto sami už pouštět nebudou. Tipy na prodej totiž dává právě třeba osadní výbor nebo lidé z místní části, i když konečné slovo má zastupitelstvo.

Nový systém?

Meziříčko si však nejspíš polepší i přes tyto neshody. Pokud totiž zastupitelstvo města schválí nové příděly peněz do místních částí, Meziříčko a stejně tak Kladoruby na roční provoz dostanou dvakrát více peněz než dosud.

„Místní části budou nově dostávat příspěvky podle počtu obyvatel. Doteď dostávaly paušálně šedesát tisíc, ale je pravda, že to nebyl spravedlivý systém. Nejmenším místním částem proto zůstane stejná částka a větší obce si polepší,“ vysvětlil Procházka. Zároveň však zdůraznil, že systém není zatím jistý a ani nebude až do schválení rozpočtu města pro příští rok, což by mělo být v únoru nebo v březnu.

Šedesát tisíc dostávají také místní části Boskovic. Mimořádné příjmy město však s osadními výbory řeší. „Souhlasím s tím, že peníze z prodeje majetku města patří do městské kasy. Ale vyjádřit se může i osadní výbor. Například při prodeji obecní školy ve Vratíkově místní požadovali, aby peníze zůstaly tam a použily se na doplacení přístavby jiné budovy. A my jsme jim vyhověli,” podotkl Leoš Slezák z majetkového odboru boskovické radnice.