Bylo dvacet minut před osmou hodinou ranní. Do nádraží ve Skalici nad Svitavou vjížděla souprava rychlovlaku Pendolino. Ve stejném okamžiku a ve stejném místě se ale tři muži rozhodli přecházet přes koleje. Dvěma se to podařilo, třetímu se ale toto rozhodnutí stalo osudným.

„Muž přijel vlakem z Boskovic. Místo, aby využil nadchod, vydal se přes koleje. Když zaregistroval vlak, rychle se snažil vrátit zpět na nástupiště, jenže tam nechal nohu,“ popsal situaci přednosta stanice ve Skalici nad Svitavou Břetislav Strážnický.

Železničáři neprodleně přivolali záchranáře. „Třiapadesátiletý muž měl poraněný levý kotník. Vůz zdravotnické záchranné služby s lékařem jej převezl na chirurgii boskovické nemocnice,“ sdělila tisková mluvčí zdravotnické záchranné služby Barbora Zuchová.

„Bylo to obrovské štěstí, že byl takto lehce zraněn. Ve většině případů podobné střety s rychlovlaky končí smrtí,“ podotkl tiskový mluvčí Českých drah Ondřej Kubala.

Drážní inspekce, která případ na místě vyšetřovala, zjistila, že za úraz si mohl muž sám. „Byla to jeho vina,“ potvrdil mluvčí inspekce Zdeněk Neusar.
Cestující z pendolina, které pod označením Slovenská strela směřoval z Bratislavy do Prahy, se museli kvůli nehodě smířit jak se zpožděním, tak s přestupem na jiný vlak.

„Mimořádně jsme kvůli nehodě zastavili ve Skalici další vlak Eurocity, který jel jen o čtyřicet minut později stejným směrem a cestující s ním pokračovali do Prahy,“ doplnil mluvčí drah Kubala.

Železničáři se shodují vtom, že neukázněných lidí, kteří si krátí cestu přes koleje, je mnoho a boj snimi je neúspěšný. „Hlásíme při příjezdu každého vlaku, aby byli cestující opatrní a nevstupovali do kolejiště. Přesto to dělají,“ popsal svoje zkušenosti skalický přednosta Strážnický.

Největší nebezpečí srážky svlakem podle něj na jejich nádraží hrozí právě vranních hodinách. „To je vnádraží skupina vlaků, které brání výhledu. No a občas se ktomu přidá třeba imlha,“dodal.

Podle tiskového mluvčího Českých drah kpodobnému případu vtuzemsku dochází tak jednou za dva až tři dny. „Počet zraněných vtuzemsku je ročně přibližně stejný,“ řekl. Například vroce 2006zahynulo vČesku pod vlakem 209lidí. Na Blanensku naposled pendolino srazilo člověka na nádraží vBlansku vloni vříjnu.