VÁŽENÍ ČTENÁŘI, ODPOVĚZTE PROSÍM NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU.

Boskovičtí radní investují ročně do košů na psí výkaly a jejich likvidaci přes dvě stě tisíc korun. Městem projíždí speciální vozidlo, které z prostranství odstraňuje nežádoucí pozůstatky po čtvernohých mazlíčcích. Příliš to však nepomáhá. Majitelé psů si s úklidem psích exkrementů hlavu nelámou.

Situaci se snaží změnit boskovičtí strážníci, kteří si na neukázněné pejskaře chtějí v nejbližší době došlápnout. „V ulicích Boskovic je vidět, že po psech dost lidí neuklízí. Na některých místech to opravdu nevypadá dobře,“ řekl ředitel Městské policie Boskovice David Krátký.

Boskovičtí strážníci, kteří jsou ve službě, vyrazí v těchto dnech do ulic pouze v civilu. Bez uniforem. Zaměří se právě na majitele psů, kteří po svých miláčcích neuklízí. Od akce Pejskaři pozor, kterou chtějí protáhnout až do konce dubna, si boskovičtí strážci zákona slibují hodně. „Když lidé vidí uniformu, chovají se úplně jinak a po psech uklízí. Věřím, že tímto způsobem se nám podaří dosáhnout nějakého výsledku. Když lidé budou o této akci vědět, dají si pozor. Nebudou riskovat pokutu a raději psí výkaly uklidí. Nebudou si totiž jistí, zda kolemjdoucí není zrovna policista, který je může pokutovat,“ myslí si Krátký.

Neukáznění majitelé psů si v Boskovicích neoddechnou ani po skončení akce. Městští strážníci se chystají manévr zaměřený na pejskaře v nejbližší době zopakovat. „Letos chystáme ještě několik podobných akcí,“ dodal Krátký.

O chystané akci boskovické městské policie ví i Lenka Doušková. Doma má psa a podle svých slov po něm na procházce venku vždy uklízí. „Když jdeme se psem, tak po něm uklízím. I když přiznávám, že dříve tomu tak nebylo. Ale teď to dělám hlavně kvůli dětem. Jsou zvědavé a nikdy nevíte, co všechno můžou na ulici vzít do pusy,“ vysvětlila žena z Boskovic.

Na úklid psích exkrementů vyčleňují boskovičtí radní z městské pokladny ročně statisíce. Naposledy to bylo dvě stě dvacet tisíc. „Je to začarovaný kruh. I když na řešení tohoto problému peníze vyčleníme, tak se situace v ulicích příliš nemění,“ vysvětlila místostarostka Boskovic Jaromíra Vítková.

Podle ní se radní snaží situaci řešit tím, že v ulicích Boskovic nechali nainstalovat sběrné nádoby se sáčky na psí výkaly. Navíc každý den městem projíždí speciální vozidlo, které nežádoucí památky po psech vysává. „Stále to však nestačí. Proto akci městských policistů vítáme,“ dodala Vítková.

To majitelům psů v Letovicích za nedostatečný úklid psích výkalů postih dlouhou dobu nehrozil. V městské vyhlášce o něm totiž nebyla zmínka. „Chybu jsme už napravili. Vyhláška už má nyní všechny náležitosti,“ řekl starosta Letovic Radek Procházka.

DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM.

Petra Havlíčková