O tom, že prostředí v pavilonu už není pro výstavy důstojné, ví své František Chlup z borotínského arboreta. „Rovná střecha pavilonu je narušená, takže voda stéká po stěnách dolů. Ze zdí tak opadává omítka a prosáklé jsou i záchody. Dále není vyřešené vytápění, prosklenými částmi totiž dost tepla uniká,“ popsal Chlup.

Až na pár akcí bývá v pavilonu mrtvo. Starosta Borotína chce tedy pavilon opravit a otevřít nejen zahradníkům, ale i nejrůznějším spolkům. „Kromě výstav se tam odehrají i šachové turnaje, školení rybářů, různé přednášky či dílny, jako třeba pletení z pedigu. S první etapou oprav začneme ještě letos,“ přiblížil Zdeněk Toul.

Půjde o první velkou opravu od postavení pavilonu. Dělníci se zaměří nejdříve na střechu. „Musí zabránit tomu, aby zatékalo do vyhlídkové terasy. Pak uvedou do chodu alespoň jednu z místností. Udělají tam vytápění, elektriku, malou kuchyňku a opraví záchody,“ popsal Toul. Rekonstrukce bude stát milion čtyři sta tisíc korun.

S druhou etapou Borotínští počkají, dokud neseženou peníze. „Na závěr bude potřeba ještě zrekonstruovat další dvě místnosti a pavilon zateplit,“ dodal starosta.