Honza se k pétanque dostal v devíti letech díky svému kamarádovi. Začal s ním chodit na hřiště do Adamova, kde má svou základnu pétanque klub Fenyx. „Kamaráda to časem pustilo, ale mně se tento sport líbil čím dál víc. Nyní jezdím trénovat třikrát týdně do Adamova a jednou do Brna," říká chlapec, který chodí do deváté třídy v Základní škole Erbenova na Blansku. Jeden trénink trvá zhruba tři hodiny, takže mu zabírá dost času. Dříve hrál dost i florbal či basketbal, ale pétanque se v současné době věnuje nejvíc. „O víkendech jsou turnaje, takže jsem se musel rozhodnout, kterému sportu dám přednost," vysvětluje s tím, že turnaj v pétanque trvá kolem devíti hodin.

Dlouhé turnaje

V pétanque jde o to, umístit kovové koule co nejblíž k cíli, což je dřevěná kulička, které se říká košonek. „Po devíti hodinách turnaje už mě docela bolí ruka. Házím bronzovými koulemi o váze 680 gramů, mám vyzkoušené, že ty mi vyhovují nejlépe," přibližuje dále mladík.

Jan Charvát na mistrovství Evropy juniorů ve Francii v roce 2013.

Pravidla pétanque jsou jednoduchá. Kdo v něm chce být dobrý, musí ovšem intenzivně trénovat. „Trénink je hodně důležitý. Musím umět dobře odhadnout dopad, směr a to se musí nacvičit," nepodceňuje přípravu Honza, jenž je od letošního roku členem české juniorské reprezentace. I díky tomu se už může pochlubit řadou úspěchů. Tím nejcennějším je juniorský titul mistra republiky z roku 2012, který získal ve tříčlenném družstvu. Má za sebou také účast na mistrovství Evropy ve Francii. „Ve Francii jsou turnaje úplně jiné než u nás, pétanque je tam sportem číslo jedna. Soutěží třeba tisícovka lidí, je tam spousta diváků, atraktivní ceny, sjíždí se tam nejlepší hráči z celého světa. Zatím to tam pro mě bylo hlavně o sbírání zkušeností," říká dále mladík, který letos na podzim okusí i atmosféru mistrovství světa.

Jan Charvát po skončení základní školy zamíří na ekonomické lyceum Obchodní akademie a Střední zdravotnické školy v Blansku. „Baví mě matematika a také mě na této škole láká to, že se tam vyučuje francouzština," vysvětluje. Tento jazyk se mu totiž v kolébce jeho oblíbeného sportu může hodně hodit. Zvlášť pokud by si splnil svůj sen a utkal se v pétanque se svým vzorem, Francouzem Dylanem Rocherem. „Ten je na světě nejlepší, opravdu rád bych si s ním někdy zahrál. A taky bych si přál skončit do pátého místa na turnaji ve Francii," poodhaluje svoje sportovní touhy chlapec, který je momentálně na 45. místě z 845 hráčů v žebříčku České asociace pétanque klubu. V pétanque chce v každém případě pokračovat i při studiu na střední škole.

Honza ke hře přitáhl i svého o čtyři roky staršího bratra, příležitostně si s ním zahrají rodiče. „Pétanque hodně baví také mého dědu, hraje za seniory v Adamově a občas se mnou jede na turnaj," říká. Podle něj tento sport může dělat úplně každý. „Ale mladí lidé jej u nás moc nehrají. Je to škoda," dodává mladík.