Černá stavba uprostřed chráněné krajinné oblasti. Takto se mluvilo o parkovišti stojícím v srdci Moravského krasu, tedy nad propastí Macochou. Záznam o asfaltové ploše totiž v katastru chybí. Záležitost přezkoumali lidé z blanenského stavebního úřadu. Podle nich tam parkoviště na černo nestojí.

Na nejasnosti upozornil vloni na podzim podnikatel Jiří Tichopád. Ten má v nájmu pozemky v blízkosti propasti. „Nahlédl jsem do katastru nemovitostí a tam parkoviště nebylo vyznačené. Pracovníci ze stavebního úřadu v Jedovnicích a Blansku mi odpověděli, že o tom nemají žádné informace. A nyní řeknou, že nejde o černou stavbu,“ nezdá se Tichopádovi.

Otazník nad stavbou parkoviště vymazali lidé ze stavebního úřadu v Blansku minulý týden. „Měli jsme problém s dohledáním potřebných dokumentů. S Jedovnickými jsme se nakonec dostali ke všem podkladům,“ vysvětlil vedoucí blanenského stavebního úřadu Petr Rizner. Ten tvrzení, že je parkoviště černou stavbou, vyvrátil.

„Zjistili jsme, že stavba byla řádně povolená i zkolaudovaná. Majitel však pochybil tím, že neprovedl zápis do katastru nemovitostí,“ uzavřel Rizner, který už písemně informoval všechny, co se do případu zapojili. Majitele, kterým je Správa jeskyní České republiky, tak vyzval, aby vše napravil. „Může to opravdu vypadat, že jde o černou stavbu. Ještěže se na to teď přišlo,“ podotkl Rizner.

Parkoviště přírodě v Moravském krasu neškodí. Tvrdí to Leoš Štefka z Chráněné krajinné oblasti Moravský kras. „Z hlediska ochrany přírody se parkoviště osvědčilo. Jde o záchytné místo, které zastaví přísun motorizovaných návštěvníků dál do krasu. Navíc se nachází v místě, které neleží v narodní přírodní rezervaci,“ zdůvodnil Štefka.

Podle Jana Kakáče ze správy jeskyní parkoviště u Macochy postavili dělníci v sedmdesátých letech. „Tehdy je nechala udělat Správa jeskyní Moravský kras,“ dodal Kakáč s tím, že se jedná o velkou plochu, která je v letních měsících plná aut. Podle něj je to poprvé, co na parkoviště někdo po desítkách let upozornil. „Má to určitě spojitost s kauzou Horního můstku,“ myslí si Kakáč.

Spor o Horní můstek vede správa jeskyní právě s podnikatelem Jiřím Tichopádem. Ten má totiž od Vilémovic pronajaté pozemky, na nichž Horní můstek stojí. Správa jeskyní se s ním odmítla vypořádat. Spor vloni vyvrcholil tím, že Tichopád začal u můstku vybírat od turistů peníze. Přestože za pohled do Macochy výletníci už neplatí, obě strany se nedohodly.

„Co se parkoviště týká, možná jde opravdu o administrativní chybu,“ přemýšlí Tichopád. Přesto pro něj věc není uzavřená. Dosud mu nikdo svá tvrzení nedoložil. „Je to jako s Horním můstkem. Správa jeskyní tvrdí, že je jejich, a přitom to nedoložili,“ řekl.