Parkoviště v provozu od září. Od konce března se tam za stání platí. V ulicích o dvě stě metrů níže se přitom nezměnilo vůbec nic a za volantem to chce pevné nervy. Řidiči dál krouží v okolí nemocnice a hledají volná místa. Těch placených je přímo před budovou devětačtyřicet a jsou permanentně obsazená.

Proč, když na novém parkovišti je první hodina stání zadarmo a další za deset korun? „Zaplatit parkovné není pro mě problém. Ale vozím sem otce, který nemůže na nohy. Těch dvě stě tři sta metrů bychom neušli. Proto se snažím zaparkovat vždy přímo u nemocnice, ale tam je problém s volným místem,“ uvedl jeden z řidičů Jiří Bílek.

Ilustrační foto.
V Drnovicích začali s modernizací školky za 22 milionů. Přibude třída

Podobně to vidí i Milan Šebela z Lysic. „Přímo před nemocnicí se za parkování také nově platí. To mi vůbec nevadí. Rád bych parkoval nahoře nad špitálem, ale mám teď špatnou nohu a nedošel bych. Je to daleko,“ řekl muž.

Další lidé, kteří do blanenské nemocnice přijeli autem, tvrdili, že o parkovišti vůbec nevědí. „Nad nemocnicí je nové parkoviště? Vůbec o něm nevím a to sem jezdím pravidelně jako obchodní zástupce dost často. Žádná cedule zespodu z centra na nové parkoviště nenavádí,“ divil se Josef Kňourek.

Podle Jiřího Charváta, šéfa městské společnosti Služby Blansko, která parkoviště provozuje, na něm parkuje denně asi čtyřicet řidičů. To je zhruba třikrát méně, než zástupci města očekávali. Na parkovišti mají auto déle než hodinu a za stání platí.  „Musíme to řešit. Pro město zpracováváme analýzu. Případná změna ceny parkovného a další kroky budou v režii radnice. V nejbližších dnech osadíme do blízkosti nemocnice informační tabule, které řidiče na nové parkoviště navedou. Je otázkou, jestli to ale je hlavní problém. Už teď řidiči kvůli deseti korunám za dvě hodiny parkování hledají místo několik set metrů daleko,“ poznamenal Charvát s tím, že z parkovného platí Služby Blansko údržbu parkovací plochy.

Řada řidičů se ptá, proč se z nového parkoviště stále nedostanou zamčenou brankou do zadního traktu nemocnice a musejí ji obcházet. Na tom se, podle ředitelky Nemocnice Blansko Vladimíry Danihelkové, nebude nic měnit. „Branka slouží jako technický vchod. Výjimku mají pouze zaměstnanci, kteří mají dlouhodobě pronajaté parkovací boxy a mají od města klíče. Terén od branky směrem k lůžkové části nemocnice je navíc velmi strmý, tudíž pro imobilní pacienty naprosto nevhodný,“ řekla Danihelková.

Dodala, že prostory nového parkoviště nejsou monitorovány kamerami a není možné tak kontrolovat odtud vstup zadním traktem. „Nový vstup z parkoviště nad nemocnicí do nemocnice by vyžadoval další vrátnici, což je v současné době investice, kterou nemáme v plánu. Jednalo by se o velmi nákladnou věc,“ uzavřela.

Ilustrační foto.
Vakcíny proti tetanu docházejí. Lékaři při přeočkování upřednostňují starší děti