Radní chtějí stejné podmínky pro všechny. Předplacená místa proto zrušili. Desítky tabulí se státními poznávacími značkami jednotlivých aut podnikatelů však z města zmizí asi až v květnu.

Místo pro své auto si v centru Blanska předplatil i Ladislav Sedláček. Přes silnici totiž sídlí jeho firma a parkoviště bývá plné. „Platím si to přes deset let. Na tom místě byla dopravní značka pro celou řadu parkovacích stání pro různé firmy,“ popsal Sedláček s tím, že pokud na vyhrazeném místě neodstavil svoje auto on, mohli jej využít zákazníci jeho podniku. „I když mám to místo za peníze rezervované, sem tam se stane, že mi na něm parkují jiní řidiči. Takže pokud radní možnost zaplatit si místo pro auto zrušili, přežiji to,“ uvedl Sedláček, jenž na řidiče, kteří mu obsadili místo, policisty nevolal. O novém rozhodnutí blanenských radních se dozvěděl od redaktorky Blanenského Deníku.

Nová pravidla vysvětlil vedoucí blanenského stavebního úřadu Petr Rizner. „Od nového roku platí, že kdo dřív přijede, ten na místě parkuje. Výjimkou jsou pouze lidé, kteří měli parkovací stání zaplacené na dlouho dopředu,“ řekl. V současnosti podle Riznera všechny dopravní značky s tabulkami pro vyhrazené stání kontrolují. Jejich přeznačení bude trvat do konce května.

„Možnost zaplatit si parkovací místo využívalo asi třicet podnikatelů a firem. Teď chceme zabránit tomu, aby se obchodovalo s parkovacími místy na sídlištích. Chceme, aby zmizel les značek z města,“ přiblížil dál Rizner.

Podle místostarosty Blanska Jindřicha Krále rezervace parkovacího místa stála ročně pět tisíc korun. „Podnikatelé někdy svá místa nevyužívali a zabírali tak místa pro jiné řidiče,“ doplnil Král, podle kterého nesmí mít firmy a jejich majitelé zamluvená parkovací stání kdekoliv v Blansku.

Obavy nemusí mít lidé, kteří si spolu s bytem na sídlišti koupili i volné místo pro svoje auto. „Tito lidé si pozemek koupili včetně zadláždění. Takže jejich parkovací místo před bytovým domem je vlastně to samé, jako by měli třeba zahrádku. Otázkou je, jestli jejich vlastnická práva budou respektovat ostatní řidiči,“ dodal Rizner ze stavebního úřadu.