Řadě místních leží tento projekt města pořádně v žaludku a od začátku ho kritizují hlavně na sociálních sítích. Nelíbí se jim a diví se, proč není stále hotový. „Pořád mi to přijde, jako by Duklu nedobourali a toto tam z ní ještě zbylo,“ komentovala staveniště třeba Jaromíra Krpcová.

Minulý týden začali úředníci stavbu přebírat. V pondělí vydali kladné kolaudační rozhodnutí. Přesto se v parku stále pohybují dělníci. „Odstraňujeme vady a nedodělky. Ty však nebrání užívání díla,“ ujistil v úterý odpoledne stavbyvedoucí Tomáš Přikryl.

Při přebírání upravené plochy se zástupcům města nelíbila řada věcí. „Nedostatečně upravená zeleň, očištěné prvky byly od malty. V parku byla také ostrá místa nebo poškozené nátěry,“ vyjmenoval blanenský starosta Ivo Polák.

Sjezdovka v Olešnici - ilustrační foto.
Přípravy na lyžaře jsou v plném proudu. Čeká je větší sjezdovka i parkoviště

Stavební firma ještě musela označit schody výraznou barvou pro slabozraké, upravit mlatový povrch a vypnout síť pergoly. Zbývá ještě nahradit stromy, které se neujaly. To dělníci udělají, až nastane vhodná doba. „Chybí ještě dva hrací prvky, ty už má firma objednané. Na svém místě budou do konce října,“ dodal starosta.

V už otevřeném parku bude dál nepřístupná plocha, kde má v budoucnu stát kavárna. Projektová dokumentace je hotová, teď musí úředníci vybrat firmu, která kavárnu postaví a také provozovatele. „Pokud půjde vše bez zádrhelů, mohla by být montovaná kavárna hotová za tři měsíce. V závislosti na počasí je pravděpodobný termín dokončení jaro příštího roku,“ odhadl místostarosta Jiří Crha.

Park měl být přitom hotový do konce loňského roku. Práce podle zástupců města zdrželo hlavně počasí. Otevření plochy na jaře letošního roku opět nevyšlo.

Amfitétr letního kina v Rájci-Jestřebí.
Chátrající letní kino v Rájci-Jestřebí přestaví. Po vzoru návsi ve Vlčnově

Podle ředitele firmy Stavkom Petra Vyskočila mohl za zdržení nesoulad mezi projektem pro stavební povolení a architektonickou studií. „Stavební firma, která vyhrála výběrové řízení, měla vypracovat realizační projekt a ten pak mělo odsouhlasit město Blansko. Tento projekt jsme neviděli,“ sdělil Filip Fritscher z firmy PlanPoint, která vypracovala projekt pro stavební dokumentaci.

Další termín dokončení byl určený na konec září. Druhého října našli úředníci další vady. „Musíme trvat na kvalitě odvedené práce,“ řekl při té příležitosti místostarosta Crha.

Cena za oddychovou zónu činí 8,2 milionu korun bez daně. S daní se částka vyšplhá k deseti milionům. Podle Crhy byla dodržená. Vedení a zastupitelé města ještě projednají, jestli budou po stavební firmě požadovat penále.

Oddychová zóna v centru
• V roce 2011 koupilo Blansko vybydlený hotel Dukla za 30,5 milionu Kč.
• O budovu nestál žádný investor. O demolici hotelu rozhodli lidé v referendu v roce 2014.
• Zbourání budovy o rok později stálo městskou pokladnu 6,9 milionu Kč.
• První termín otevření parku na místě hotelu na konci roku 2016 byl prodloužený do 30. dubna 2017. Podle města kvůli nepříznivému počasí a vícepracím.
• Další termín vypršel koncem září letošního roku. Dnes se park otevře prvním návštěvníkům. Stavební firma ale ještě odstraňuje vady a nedodělky.