Místo původně plánovaných drobných parkových úprav však teď blanenská radnice uvažuje o klidové zóně. Podle prvotních odhadů minimálně za devět milionů korun. Demolice hotelu má přitom stát ještě o milion víc.

Na park už má Blansko architektonickou studii se dvěma variantami. Mezi nimi do konce dubna vybírají lidé na webu města. Jenže jsou prakticky stejné bez výraznějších rozdílů. A to se Blanenským nelíbí. „Když už jsme rozhodovali o tom, jestli se Dukla zbourá, nebo ne, měla radnice dát lidem na vybranou, jak bude centrum města vypadat. Ideálně z několika různě pojatých návrhů. Takhle hlasujeme o tom, jestli chceme jezírko v parku uprostřed, anebo na kraji," podivuje se nad přístupem blanenských radních na webu města Lukáš Dlapa.

Dodal, že zboření Dukly nabízí možnost přestavby centra, která se jen tak nenaskytne. „Byl bych nerad, kdyby se tato příležitost promarnila," řekl.

Podobně to vidí i Petr Beran. „Nabídka dvou skoro totožných variant nedává žádný prostor k výběru," poznamenal diskutující na webu Blanenského deníku Rovnost.

V anketě zatím hlasovalo pět set lidí. Studii vypracoval Atelier Habina, který už ve městě projektoval například pěší zónu v Rožmitálově ulici. I proto podle blanenského místostarosty Jiřího Crhy oslovilo vedení města opět tohoto architekta. „Klidová zóna místo Dukly má propojit trasu od kostela svatého Martina na Starém Blansku přes Rožmitálovu ulici až k blanenskému zámku. Chtěli jsme, aby to bylo v jednotné linii od jednoho architekta," řekl Crha.

Podle něj nechtělo město nechat po demolici hotelu volnou plochu delší dobu jen zatravněnou. A místo drobných úprav se rozhodlo pro větší investici. „Je to rozhodnutí plně v pravomoci vedení města. Beru, že se někomu nemusí líbit. Ale my s volnou plochou musíme něco dělat a docela už nás tlačí čas. Několikrát jsme ji bezúspěšně nabízeli developerům. Kdybychom oslovili více architektů, je to nákladnější. A co se týká studentů, potřebovali jsme někoho, kdo o dané lokalitě má přehled a připraví studii se vším všudy. A tím, že Atelier Habina už projektoval Rožmitálovu ulici, bylo to podle nás nejlepší řešení," tvrdí blanenský místostarosta.

Prostor na změny

Zároveň však připustil, že se ještě nejedná o definitivní řešení. „Do konce dubna, kdy lidé hlasují v anketě, se tím zabývat nebudeme. Pak bude ještě určitě prostor na nějaké připomínky a návrhy. Jaké, to v tuto dobu nemůžu předjímat," uvedl Crha.

Nadšená záměrem radnice není ani blanenská opozice. „Samozřejmě se nám nelíbí, že město nevypsalo na úpravy prostranství po hotelu Dukla veřejnou soutěž. Lidé si mají vybrat ze dvou prakticky stejných variant a to není ideální. Na jednání zastupitelstva dáme návrh, aby se o vypsání veřejné soutěže ještě hlasovalo," řekl předseda oblastní organizace ANO Blansko Jan Nečas.

Hotel Dukla je už od minulého týdne zavřený. Město z něj vyklízí nábytek a další příslušenství. Na náměstí Republiky bude místo něj příští rok klidová zóna s kavárnou, trávníkem, prostorem krytým pergolou pro kulturní akce a parkourovým hřištěm. „Parkourový areál se mi moc nelíbí. Chápu, že to je moderní a zajímavé, ale proč toto neudělat někde na Sportovním ostrově, třeba v blízkosti skateparku?" řekl Lukáš Dlapa.