Za extrémně nízkou cenu seženou zájemci pozemky na stavbu rodinných domů v obci Kořenec. Parcely o rozloze devíti set metrů čtverečních a vybavené inženýrskými sítěmi obec nabízí podle informací na svých webových stránkách za padesát korun za metr.

Ve Vanovicích nabízí cenu dvou set korun za metr čtvereční. Tato taktika obci vyšla. „Když jsme nabídku na prodej pozemků zveřejnili, vypukl o ně velký zájem. K prodeji nám už zbývá jenom jediný, všechny ostatní parcely jsou rozebrané," řekl starosta Vanovic Petr Dvořáček.

V obci Krasová, deset kilometrů od Blanska, prodávají pozemky za osm set korun za metr. Zájemci navíc musí počítat s poplatkem padesát tisíc korun za vybudované přípojky inženýrských sítí.

Řada faktorů

Podle Martina Abrahámka z realitní kanceláře Macocha se ale nedá říct, jaká je na Blanensku standardní cena. „Záleží na mnoha faktorech. Jestli jsou k pozemkům přivedené inženýrské sítě, jaká je vybavenost obce a jaká je její dostupnost," míní. Podle něj jsou zrovna v Krasové pozemky už rozparcelované a připravené ke stavbě. „Navíc obec leží docela blízko Blanska. Lidé z města se o moc dál stěhovat nechtějí," dodal Abrahámek.

V některých obcích ale zájemci hledají parcely ke koupi marně. „Ve Křtinách už žádné obecní pozemky nemáme. Všechny se podařilo prodat už dříve. Občas se ale k prodeji objeví nějaká soukromá parcela," uvedl starosta František Novotný. Podle něj se lidé na dostupnost pozemků občas ptají, protože Křtiny jsou žádaná lokalita.

Ani v Blansku už město žádné stavební parcely nevlastní. Podle Petra Riznera ze stavebního úřadu byly už dávno prodány do soukromých rukou. Poptávka ale stále existuje. „Bohužel v Blansku nejsou v této chvíli k dostání ani soukromé pozemky," uvedla Jana Pernicová z realitní kanceláře Real Spektrum.

Mimo Blansko? Lepší situace

V dalších městech Blanenska ale situace není tak černá. „Nabízíme místa pro stavbu rodinných domů hned v několika lokalitách. Máme dva projekty v Třebětíně. První je už z devadesáti procent obsazený, ve druhém je ale stále spousta volných míst," řekl starosta Letovic Vladimír Stejskal. Jeden metr čtvereční vyjde zájemce na šest set osmdesát korun. Navíc v Letovicích plánují v rozšiřování nabídky pokračovat.

V poslední době mohli zájemci nakupovat i parcely v Boskovicích. „Prodávali jsme pozemky v ulici Na Chmelnici. Cena se pohybovala okolo jednoho tisíce korun za metr čtvereční," uvedl Pavel Musil z majetkového odboru městského úřadu v Boskovicích a dodal, že v příštím půl roce žádný další prodej neplánují. Možná později. Zájem o pozemky podle něj v Boskovicích odpovídá nabídce. „Extrémní poptávka tady není, ale když zahájíme prodej, všechno prodáme," uzavřel.

ONDŘEJ EKL