Čtyřkřídlý komplex na více než půlhektarovém pozemku, který je zčásti využívaný pro komerční pronájmy, je na prodej. „Zároveň je ale ve hře i varianta, že najdeme silného investora, který se k nám připojí a tento zajímavý komplex v historickém centru města společně probudíme k životu. Má velký potenciál. Pro město samotné i region. Nějaká jednání už proběhla,“ řekl Deníku Rovnost jednatel zmíněné společnosti Luděk Řehoř.

Připustil, že investice do zchátralého objektu bude značná. Hovořil minimálně o částce sto milionů korun. Zmínil, že na využití památkově chráněné stavby je vypracovaná studie, která v něm počítá se zařízením sociálních služeb pro staré lidi s kapacitou až 120 lůžek. S jídelnou, kuchyní, zázemím pro personál a rehabilitace. „I toto řešení mi přijde velmi zajímavé. Kapacita nemocnic a domovů pro seniory není nafukovací a poptávka po těchto službách je velká,“ dodal podnikatel.

Takto bude vypadat adamovské nádraží po rozsáhlé rekonstrukci za 834 milionů korun.
Adamovské nádraží stálo 29 tisíc zlatých. Moderní podoba spolkne 834 milionů

O Panský dvůr v Hradní ulici se před dvěma lety zajímalo také město. Kdysi v něm totiž sídlila knihovna, restaurace nebo památník malíře Kubína. Po revoluci ho získala v restituci šlechtická rodina Mendorff-Pouilly. Zástupci města tehdy zvažovali možnost v historické budově vybudovat komunitní centrum. „Pro město se jedná z mého pohledu o zajímavý objekt. Prověřili jsme nabídku, ale ta si myslím není pro nás za podmínek, které nám byly sděleny, reálná. Není to ale o rozhodnutí jednoho člověka. Je to o případné diskuzi na zastupitelstvu,“ řekl starosta Boskovic Jaroslav Dohnálek.

O vlásek unikl demolici

Historie Panského dvora sahá do 17. století. Jedná se o čtyřkřídlý komplex budov s velkým arkádovým dvorem vybudovaný jako hospodářské zázemí zámku. „Kulturní památkou je od roku 1958. Objekt je dokladem barokní architektury a hodnotou kulturně-historickou památkou,“ stojí v památkovém katalogu Národního památkového ústavu.

Legendární nádražní restaurace Vyhybka půjde zanedlouho k zemi. Ustoupí rozsáhlé rekonstrukci adamovského nádraží za 834 milionů.
Konec legendy v Adamově. Před lety zničil hospodu požár, teď ji smetou bagry

V roce 1823 ho poškodil požár, po kterém následovala částečná přestavba. Jeho součástí tehdy byly ovčírny, stodoly, zahrady a sady. Od roku 1833 v Panském dvoře fungovala poštovní sběrna. „Od roku 1955 sloužil objekt pro potřeby místního JZD a postupně chátral. V sedmdesátých letech, kdy jen o vlásek unikl demolici, byl renovován pro kulturní účely. V roce 1975 byla v první dokončené části umístěna dětská knihovna,“ popisuje historii objektu současný majitel na svém webu.

V levém křídle otevřeli Boskovičtí v roce 1983 stálou expozici věnovanou známému malíři Otakarovi Kubínovi. Fungovala až do roku 1995 než ji nahradila Galerie Otakara Kubína se zázemím v historické části boskovické radnice. „Pravé křídlo Panského dvora v minulosti využívala městská knihovna a příležitostně se tam konaly výstavy. Později byly prostory Panského dvora využívány komerčně a část se opravila,“ uvedl za společnost Pražská 5 jednatel Luděk Řehoř.