V čele jedou na koních moravský šlechtic Ladislav Velen z Boskovic a jeho choť. Členové šermířské společnosti Štvanci slavnostně zahajují Vánoční jarmark tradičních řemesel a výrobků. Ten Boskovičtí pořádají už po šestnácté. „Museli jsme jet opatrně. Docela to klouzalo. A panu Velenovi byla pořádná zima. Na koni to pěkně profukovalo," hlásí ze sedla vraníka Jochena Jiří Kučera, který hrál právě postavu pána z Boskovic.

Živý betlém

Dopolední program odstartovalo pásmo vystoupení dětí z boskovických mateřských škol. Na pódiu předškoláky po průjezd historického průvodu městem vystřídali herci ze souboru Komedianti na káře. Dětem zahráli Žonglérskou pohádku. „Tak děti, zacinkáme a začínáme," láká na představení prokřehlé publikum jeden z herců.

Kousek od pódia je živý betlém v režii dětí z kostelního sborečku Jakubáček. Tři králové, Marie, Josef. Jestličky. „Až na Ježíška máme všechny postavy v betlému živé. I ovce. Počasí je zatím nic moc, ale my se střídáme, takže to v pohodě zvládneme," říká Michaela Šístková. V betlému měla postavu Marie. Dětem z boskovické farnosti mohli příchozí do kasičky hodit drobné na podporu bulharských misií.

Boskovičtí tentokrát kvůli jarmarku uzavřeli až do soboty celé náměstí. „Letos poprvé jsou oba páteční slavnostní průvody v režii skupiny Štvanci. Po tom večerním se lidé mohou těšit na ohnivou show. Ještě před průvodem vystoupí legendární skupina Poutníci," uvedl za pořadatele vedoucí Kulturních zařízení města Boskovice Oldřich Kovář s tím, že horní polovina náměstí tradičně patří řemeslným stánkům.

Otevřená věž

Pro příchozí otevřeli pořadatelé jarmarku také radniční věž s vyhlídkou na město. Děti se zase mohly na náměstí svést na koních. Mezi stánky se sýry, klobáskami, medovinou, keramikou, sklem a různými řemeslnými výrobky bylo v pátek dopoledne nabito. „Na vánoční jarmark chodím každý rok. Líbí se mi ta předvánoční atmosféra. Je to taková pohodová akce. Dnes jsem si koupila jmelí," usmívá se paní Renata z Boskovic.

Na pravé slovenské sýry lákal zákazníky Dušan Špirec ze Žiliny. „Zatím u mě nenakupuje moc lidí. Ale třeba se to odpoledne zlepší. Věřím tomu. Vydržím do soboty," dodává muž.

V sobotu dopoledne je na programu vystoupení žáků Základní umělecké školy Boskovice, formace JU Band a Boskověnky. Jarmark končí v jednu odpoledne. „Model pátek celý den a polovina soboty se nám osvědčil. Přijde víc lidí, než kdyby se jarmark dělal v sobotu a v neděli," uzavírá Kovář.