Brněnské biskupství před časem umístění desky v ambitech chrámu Jména Panny Marie ve Křtinách zatrhlo. A navrhlo dát ji na tamní hřbitov. To řadě místních doslova vyrazilo dech. Nyní zřejmě našlo vedení křtinské farnosti, obce a také farníci, kteří se na desku složili a nechali ji vyrobit, kompromis. Nové místo, kde bude deska s poděkováním faráři viset.

Jedná se o výklenek mezi kostnicí a hlavním schodištěm do chrámu. „To, že deska má být tady, jsem slyšela. V ambitech by se ale vyjímala lépe. Pan farář Prnka si to zaslouží, za to, co pro Křtiny udělal. Myslím si, že už za svého života ležel brněnskému biskupství v žaludku a to se nezměnilo ani po jeho smrti," řekla Jindra Vojáčková ze Křtin.

Podle křtinského starosty Františka Novotného je nový prostor vhodný. „Proti tomuto místu nic nemám. Je důstojné. Prochází tudy hodně lidí a desky si všimnou. I když někdo může namítnout, že je to ústupek biskupství, já to teď tak jednoznačně nevidím. Podle mě je nakonec lepší, když se všechny strany dohodnou na nějakém přijatelném kompromisu," uvedl starosta Křtin.

Dodal, že poté, co Křtinští od biskupství dostali před časem zamítavé stanovisko, už s jeho zástupci vedení obce nejednalo. „Je škoda, že to tak dopadlo. Památkáři proti umístění desky v ambitech nic nenamítali. Ale biskupství se zaseklo a řeklo ne. S tím nic neuděláme. Proto teď jednáme s místními lidmi, kteří výrobu desky iniciovali, stejně jako petici pro její umístění. Zatím to vypadá, že s novým místem budou souhlasit," řekl Novotný s tím, že na tom, kde deska bude nově viset, se zatím shodli s vedením křtinské fary.

Deska ve výklenku?

To potvrdil i současný křtinský farář Jan Peňáz. „Ve středu jsme s vedením obce nové místo pro pamětní desku konzultovali. Je to na obecním pozemku a deska bude na církevní stavbě. Že se to tak celé vyhrotilo, mě mrzí. Já ovšem musím respektovat rozhodnutí biskupství jako mého nadřízeného," řekl Peňáz.

František Zapletal před časem sestavil petici na odhalení pamětní desky v ambitech chrámu. Na sběru podpisů se Křtinští dohodli mezi sebou, rozdělili si jednotlivé části městysu a začali obcházet obyvatele. Dali dohromady kolem pěti set podpisů. Na desku se i složili. Stála zhruba třicet tisíc a je stále v olomučanském kamenictví. „Místo ve výklenku není to pravé ořechové. Chtělo by ještě upravit. V tuto chvíli ještě nemám vyhraněný názor. Každopádně deska měla být v ambitech. Tam je její nejdůstojnější místo ," řekl Zapletal.

Dodal, že dodnes nechápe zamítavé stanovisko brněnského biskupství. „Absolutně tomu nerozumím, proč biskupství pamětní desku v ambitech chrámu nepovolilo. Především zásluhou pana Prnky se udělala generální oprava chrámu. A to se v něm nenajde místo na malou pamětní desku?" podivil muž.

Podle faráře Peňáze je ve Křtinách několik míst, která už památku zesnulého duchovního připomínají. Například v ambitech tamního chrámu je u sochy Božského srdce Páně zlatým písmem na modrém plátně vyšitý seznam všech křtinských farářů. „U otce Tomáše je připomenuto, že je opravdovým obnovitelem poutního kostela. V těchto dnech také dokončujeme malou galerii v patře na faře. Na zdech budou viset obrazy a fotografie dvanácti posledních křtinských farářů," upřesnil Peňáz s tím, že den po výročí Prnkova úmrtí budou Křtinští v chrámu sloužit zvláštní mši svatou.