Ve čtvrtek převzalo památník Muzeum romské kultury. Zrenovovaný barák dozorců, repliku obydlí vězňů a novou budovu, kterou se podařilo dokončit předloni, však lidé můžou obhlížet pouze zpoza plotu. „Kdy areál návštěvníkům otevřeme, závisí na tom, až se nám podaří získat peníze,“ sdělila ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Novému správci totiž chybí šest milionů korun, aby připravil expozici. Požádali o ně ministerstvo kultury.

DOKUMENTY MAJÍ

Na místě, kde stál nacistický kárný a potom sběrný tábor, vznikl v létě 1942 takzvaný cikánský tábor. Budoucí expozice má připomínat celou historii tábora. „Máme fotografie a dokumenty. Také film, který před časem natočili studenti s pamětníky,“ přiblížil podobu expozice vedoucí památníku Luděk Strašák.

Otevření pietního místa oddálily tahanice o správu areálu. V předchozích letech se o něj starali zaměstnanci Národního pedagogického muzea a knihovny Jana Amose Komenského. „Peníze určené na expozici vrátili, zůstala prázdná,“ řekla Horváthová.

Památník, který už stál téměř sto milionů korun, zajímá i některé z místních. „Byl jsem se tam podívat před časem. Byla tam tisková konference, natáčela tam televize, pozvali i obyvatele Hodonína. Souhlasím s tím, že by taková místa měla stát. Stálo to už tolik peněz a pořád se nic neděje. A nejsem si jistý, že o památník bude zájem,“ komentoval třeba Zdeněk Horák.

Aspoň něco můžou zájemci vidět letos v srpnu. Při každoroční akci, kdy si lidé připomínají velký transport Romů do koncentračního tábora Osvětim - Březinka. „Otevřeme lidem budovy a představíme jim aspoň naši putovní výstavu Genocida Romů,“ slíbila Horváthová.

Opona dlouhá léta ležela v depozitáři Muzea regionu Boskovicka.
Muchova opona je v dílně restaurátorů