Na prvním místě byl lipovecký kostel, kterému poslalo SMS hlas přes dvanáct set lidí. Seník nakonec skončil třetí. „Do soutěže jsme se přihlásili na poslední chvíli. Samozřejmě mám radost, že nám poslalo hlas tolik lidí. Peníze za případnou výhru by se nám moc hodily. Do kostela zatéká z okolních polí. Potřebujeme udělat trativody a drenáže," řekl lipovecký farář Pavel Kuchyňa.

Dodal, že na opravy za necelého půl milionu už mají připravený projekt. Loni Lipovečtí dokončili na kostele třetí etapu oprav. Ta se týkala omítek, oken a vchodových dveří.

Soutěž o nejlépe opravenou kulturní památku vyhlásil kraj už poosmé. „Smyslem soutěže je motivovat vlastníky kulturních památek k jejich obnově. Zároveň chceme tyto památky přiblížit veřejnosti," uvedla krajská radní Bohumila Beranová a upřesnila, že se soutěžilo ve třech kategoriích. Velké stavby, drobné stavby a díla výtvarného umění.

Mezi soutěžícími bylo osm památek z Blanenska. Kromě lipoveckého kostela a Švýcárny ještě blanenská radnice, boskovický zámek a jízdárna, unikátní vyzvánění ve vanovickém kostele, opravená kaple a kříž v rájecké části Karolín a a socha svatého Floriána v Rájci-Jestřebí. Ty však dostaly minimum hlasů.