Budova v havarijním stavu ve středu obce, které opadává omítka a ze střechy rostou břízky. V takovém stavu našli památkáři při poslední prohlídce v tomto týdnu bývalý panský dvůr v Drnovicích.

Toto historické, památkové chráněné stavení pocházející z první poloviny osmnáctého století tak bude nejspíše odsouzeno k zániku. „Objekt je rozdělen na šestnáct dílů a má jednatřicet vlastníků, kteří o něj nejeví zájem,“ popsala podstatu problému Helena Müllerová z Národního památkového ústavu v Brně.
V budově jsou nyní tři byty, na dvoře je sklad starého zemědělského nářadí.

Starosta Drnovic Bohumil Tenora z chátrající stavby v obci nadšen není. „V minulosti se objevilo několik zájemců o koupi. Když ale viděli list vlastnictví, od svého záměru upustili. Jediné, co mohu za obec udělat, je oslovit vlastníky, aby se o objekt starali,“ uvedl starosta.

Podle Heleny Müllerové je na Blanensku kolem patnácti památek, které jsou v havarijním stavu. „Co se týče péče o památky, není na tom Blanensko tak špatně. Nejhorší je situace v pohraničí, například na Znojemsku je v havarijním stavu kolem sto třiceti památek,“ popsala památkářka.

Ve velmi špatném stavu je například také fara z osmnáctého století v Černovicích. Vlastní ji římskokatolická církev, ale ze strany obce vzešla iniciativa k její opravě. „Máme peníze, které se vybraly od farníků. Chtěli bychom ještě podat žádost o dotace na ministerstvo kultury a Národní památkový ústav. Budeme o všem jednat s farářem Zdeňkem Fajtem, do jehož farnosti budova spadá,“ popsal starosta Černovic Jaroslav Zhoř.

Podle Rostislava Šmuka z odboru kultury a památkové péče Jihomoravského kraje na obnovu památkově chráněných objektů každoročně rozdělují dotace ve výši dvaceti milionů korun. „Samozřejmě se nedostane na všechny. Roli hraje třeba to, jestli mají vlastníci o objekt zájem a jsou ochotni do jeho obnovy vložit i své vlastní peníze,“ popsal Šmuk.

Následná rekonstrukce by pak neměla narušit historický ráz budovy. Vlastník památkově chráněného objektu musí dopředu oznámit, jaké opravy chce provést a ty musí poté schválit Národní památkový ústav.

Kategorie 4:
Černovice – fara, Borotín – zámek, Doubravice nad Svitavou – dvě boží muka, Drnovice – panský dvůr, Jedovnice – kříž, Karolín – boží muka a kříž, Knínice u Boskovic – venkovská usedlost č. p. 20, Letovice – kříž, Rájec–Jestřebí – dva kříže, Šebetov – část hospodářských budov, venkovský dům č. p.23, Újezd u Kunštátu – venkovská usedlost č. p. 22, Újezd u černé Hory – kříž před kostelem
Kategorie 5:
Novičí – venkovská usedlost č. p.6
Kategorie 4 – velmi špatný stav
Kategorie 5 – destruovaný stav, nutná zásadní rekonstrukce

PETRA KOUTNÁ