Budovu a k ní přidružené domky nyní vlastní hnutí Modrý kámen, které střechu spravilo. Zda památku zcela zachrání ale není jisté. Na další opravy došly peníze.
Na Švýcárně to začalo po letech žít. Členům Modrého kamene se podařilo na její opravy sehnat od ministerstva školství, Jihomoravského kraje a města Blanska tři miliony korun. „Peníze ale došly. Některé opravy jsme tak nedotáhli do konce. Hlavně si lámeme hlavu s tím, že z venkovní zdi Švýcárny vypadávají cihly. Dřevěné trámy, které zdobí zdivo, si navíc podali červotoči. Jsou úplně duté,“ obává se o budoucnost budovy Robert Kubáň z hnutí Modrý kámen. Celková rekonstrukce areálu si podle něj vyžádá až pětadvacet milionů korun.
Bez zásahu by památka nepřežila. „Švýcárna byla v havarijním stavu. Teď vstala z popela. Jsme za to rádi, protože jde o areál, který byl jako první v České republice vyhlášený památkovou rezervací,“ nastínila Hana Mauerová ze stavebního úřadu v Blansku. Podle ní Švýcárna dlouhá léta chátrala. Až Modrému kameni se podařilo sehnat peníze a udělat z památky ekologické volnočasové centrum.
Spravená je nyní střecha hlavní budovy a schody vedoucí zvenku do prvního patra. V přízemí jsou opravené dvě kuchyně a klubovna. „Ze seníku jsme odstranili rozpadající se kameny a připravili jej na další opravy. Částečně je spravená také dlouhá hospodářská budova s kuželkárnou,“ přiblížil Kubáň s tím, že tento dům je nyní o patro vyšší. Část střechy této budovy by měla být v budoucnu travnatá.
V seníku by zase měla vzniknout výuková místnost, prostor pro řemesla i s keramickou pecí. „Uvažujeme také o rozšíření ubytovacích prostor a kanceláři,“ nastínil Kubáň. V daleké budoucnosti plánuje rozšířit i kuželkárnu.
Švýcárna: bývalé železité lázně
Švýcárna stojí v Josefovském údolí pravděpodobně od roku 1850. Původně sloužila jako železité lázně. Jejich provoz se však nevyplácel. Památka se tedy změnila v hostinec. „Opravdové stáří Švýcárny je těžké určit. Při rekonstrukci jsme narazili na trámy z roku 1806. Může ale jít o trámy z jiné stavby,“ poodhalil kousek historie současný správce památky Kubáň.
V současnosti nabízejí Švýcárnu její majitelé neziskovým organizacím či spolkům s rodiči a dětmi. Blízko starých hutí v srdci přírody je možné prožít i svatbu nebo firemní akci.
Podle místostarosty Adamova Miroslava Čumy areál lidi táhne. „Hlavně pokud míří k Byčí skále, tak se u Švýcárny určitě zastaví. Za další ubytovací kapacity a ještě k tomu přímo v přírodě jsme rádi,“ řekl.