Snad budou alespoň jablíčka. V to doufá majitel palírny v Boskovicích Miloš Konečný. „Předpokládali jsme, že letos bude úroda slabá, a to se potvrdilo. Je nedostatek všeho ovoce,“ sdělil Konečný s tím, že své brány palírna otevřela devátého července. Od té doby tam vkročilo do včerejšího dne sto dvacet pět zákazníků. „Loni jsme jich za tu dobu napočítali kolem pěti set,“ upozornil muž.

Podle něj letos zahrádkáři a zemědělci dostávají na Blanensku zabrat. „Jablek a švestek je u nás dost málo. Když ale člověk jede směrem na Prostějov, tam se stromy pod švestkami prohýbají. Na nás matka příroda zapomněla,“ mrzí Konečného.

Stejný osud letos potkal také palírnu v Borotíně. Ta má už šedesátiletou tradici. „Třešně a višně letos nebyly žádné a úroda švestek a jablek je také velmi slabá. Problémy mají také v družstevních sadech, které rostou v okolí,“ míní majitel Jan Polešák. Přírodu ochromilo letošní počasí. Podle Polešáka totiž bylo málo včelstev, později zase Blanensko zkrápěly vytrvalé deště. Sady dostaly další šok v červenci, který byl měsícem sucha. „Také zemědělci letos naříkají. A to nad úrodou brambor. Na ovoci se však počasí projevilo ještě víc. Nejsou žádné kšefty,“ podotkl. Blanensko není podle něj jediný zasažený region. Špatně se daří také zahrádkářům na jižní Moravě. „Meruněk a jablek je tam málo. Kolem Kladenska je naopak úroda veliká,“ dodal Polešák.

Že úrodu zdemicovalo počasí potvrzují také zahrádkáři. Ani oni ještě nerozběhli moštovací sezónu. „Měli jsme zatím tak tři zákazníky. Vegetace je opožděná, ale neviděl bych to tak černě, snad se to rozjede,“ doufá Antonín Přibyl. Ten upozornil, že kromě jablek se letos urodilo také málo hrušek. „Funguje u nich střídavá plodnost. Loni jich bylo dost a letos tedy odpočívají,“ vysvětlil s tím, že nejvíce odnesly řádění počasí třešně, protože začaly kvést za chladného počasí. „Kvůli zimě nevyletěly včelky a nedošlo ke kvalitnímu opylení,“ tvrdí zahrádkář Přibyl. Z jabloní padly převážně nové odrůdy. Ty jsou podle Přibyla méně odolné než staré velké stromy. „Nové odrůdy jsou bohužel přešlechtěné,“ podotkl.

Plné ruce práce nemají ani zahrádkáři v Blansku. Moštovat ještě nezačali. „Chtěli jsme začít v polovině září, ale zatím se nikdo nehlásí. Ovoce je málo. Doufáme, že moštování rozjedeme v úterý příští týden,“ nevzdává se blanenský zahrádkář Jiří Kopka. Lidé podle něj ještě nesesbírali ze stromů jablíčka, nevytřídili je a neuskladnili. Teprve z těch zbylých si obvykle nechají udělat mošt. „Jablka by měla být šťavnatá, abychom mohli z deseti kilogramů udělat šest litrů moštu,“ řekl Kopka.

Právě v podzim majitelé moštáren a palíren doufali. Měli naději, že k nim zákazníci přijedou s bedýnkami plnými jablek. Zatím se tak nestalo. O peníze přitom přišli už v létě. „Skoro vůbec se totiž neurodily třešně a višně. Tak špatnou sezónu jako letos, jsem za čtyřicet let, co se kolem pálení pohybuji, nezažil,“ uzavřel Jan Polešák z borotínské palírny.