Lidé tak mohou na internetu uvést obec, datum a čas pálení. Místo, kde budou zakládat oheň mohou také upřesnit pomocí souřadnic GPS. Jak uvedl mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihomoravského kraje Jaroslav Haid, formulář má především snížit počet zbytečných výjezdů.

„V loňském roce hasiči v kraji zaznamenali 535 planých poplachů a z toho 118 zbytečných výjezdů požárních jednotek způsobilo nedostatečné, nepřesné nebo nenahlášené pálení klestu a dalších materiálů. Za neohlášené, nebo špatně ohlášené pálení klestí může být viníkovi udělena bloková pokuta,“ vysvětlil Haid.

Podle zákona mají povinnost hlásit takovéto pálení pouze firmy a podnikající jednotlivci. Hasiči však sází na to, že přístupný formulář využijí také lidé, kteří na svém pozemku budou pálit větší množství biologického a jiného odpadu. Často se totiž stává, že lidé nerozeznají kontrolované pálení odpadu a nahlásí požár. Hasiči pak jedou zbytečně.

„Vyplněním a odesláním formuláře hasičský sbor pálení nepovoluje, evidence však operačnímu středisku slouží pro ověření místa pálení pro případ, že ve stejném prostoru bude ohlášen požár,“ dodal Haid. Formulář Pálení klestí lidé najdou na www.firebrno.cz v rubrice Novinky portálu.