Původním významem tohoto pohanského svátku byla oslava plodnosti. „Slavil se o úplňku, který byl nejblíže dnu nacházejícímu se přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Lidé věřili, že se o této noci čarodějnice slétají na čarodějnický sabat,“ vysvětlil historik Jindřich Čeledín z blanenského muzea. Ve stejný den pak lidé začali zapalovat ohně.

„Ty je měly ochránit před zlými duchy a démony, čarodějnice jsou výsledkem až inkvizičních procesů. Postupem času se z těchto ohňů stávalo tradiční pálení čarodějnic,“ doplnil Čeladín.

V Blansku se čarodějnice slétnou už ve čtyři hodiny odpoledne v rekreační oblasti Palava. Na programu je diskotéka a soutěže pro děti, taneční zábava a chybět nebude ani tradiční soutěž Missák a Miss čarodějnice.

Čarodějnické kostýmy budou hodnotit také v zámeckém parku ve Velkých Opatovicích.

„Všechny děti, které se soutěže zúčastní, dostanou diplom a sladkosti, a tři nejlepší pak vybroušený talířek,“ uvedl Jaroslav Bárta, jednatel Sdružení dobrovolných hasičů, které pálení čarodějnic připravuje.

Program plný soutěží pro děti v parku začne v pět hodin odpoledne. Vystoupí také breaková taneční skupina. „Večer pak zahrají skupiny Kreyn a Premier a o půlnoci vše završí ďábelský ohňostroj,“ dodal Bárta.

Letos poprvé budou mít před večerním pálením čarodějnic program i děti v Jedovnicích. Od pěti hodin odpoledne na sokolském hřišti připravilo Mateřské a rodinné centrum Dymáček pro děti různé soutěže.

„Na závěr pak všichni čarodějové a čarodějnice dostanou průkazku, takový řidičák, že mohou létat,“ prozradila hlavní překvapení organizátorka Eva Hinštová.

Veselo bude ve čtvrtek rovněž v keltském skanzenu Isarno u Letovic. „Připomeneme si keltský svátek Beltaine, což ve staré irštině znamená vítání jara,“ sdělil organizátor Aleš Olesov. Ten doplnil, že na programu je vystoupení pěti hudebních skupin, výuka irských a skotských tanců a také tři ohňové show.